Nie zmieniają się również wymagania kupujących. Poszukiwane są przede wszystkim nieduże dwa pokoje o powierzchni do 45 mkw. Wiąże się to głównie ze zdolnością kredytową nabywców. Zdaniem pośredników część takich mieszkań traktowana jest jako lokata kapitału, są kupowane z myślą o wynajmie. Takie nieruchomości kupują także rodzice dla studentów.Według prognoz pośredników możliwy jest w ciągu roku minimalny wzrost cen, w granicach 2 – 3 proc. Niektórzy przepowiadają jednak dalsze minimalne spadki notowań.
[srodtytul]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/517067]ceny mieszkań na rynku wtórnym[/link][/srodtytul]
[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. [/ramka]