„Pospolite ruszenie" zainicjował artysta i performer Łukasz Rostowski (znany jako L.U.C.), laureat nagród za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków. Partnerem projektu został m.in. warszawski urząd dzielnicy Targówek, który dołączył ze swoją akcją "Reblok". Cel obu przedsięwzięć to rewitalizacja blokowisk.
Akcję wspierają nie tylko architekci i plastycy, ale także muzycy. – W Polsce kompletnie nie przykłada się wagi do estetyki zewnętrznej. Nikt nie liczy się ze zdaniem fachowców, a każdy Polak sam wie wszystko najlepiej w każdej dziedzinie. Widać to na przykładzie obrzydliwych kolorów i szpetnych wzorów malowanych na osiedlowych blokach – głosi manifest Sokoła, rapera, który nagrał singiel promujący akcję „Pospolite ruszenie".
Jej organizatorzy chcą zachęcać do renowacji elewacji bloków z wielkiej płyty lub budynków pomalowanych jaskrawymi kolorami, bez próby neutralnego wpisania ich w miejską przestrzeń.
– Stonowane kolory, biel, odpowiedni ich dobór, a także uwzględnienie architektury budynku – to wszystko jest ważne, aby nasze oczy nie były atakowane nieprzemyślaną feerią barw – mówi Michał Azarewicz, koordynator „Pospolitego ruszenia". – Do akcji może włączyć się każdy, kto widzi potrzebę zwrócenia uwagi na problem odnawiania budynków. Na adres: kontakt@pospoliteruszenie.com można przysyłać zdjęcia, które zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej. Pod adresem www.pospoliteruszenie.com prezentujemy najbardziej skrajne przykłady malowania bloków – dodaje Azarewicz.
Jak deklarują organizatorzy akcji, jej celem jest przede wszystkim pokazanie, że o odnawianiu elewacji można myśleć w inny sposób niż nakładanie tylko warstwy styropianu i jaskrawego tynku.