• – Sprzedający chętniej opuszczają ceny, byle tylko doprowadzić do transakcji. Dlatego finalna stawka, którą płaci nabywca mieszkania, jest niejednokrotnie nawet o 10 proc. niższa od tej, która figurowała w ogłoszeniu – mówi Marcin Drogomirecki z portalu Oferty. net.
• Jego zdaniem na rynku mieszkań coraz łatwej o okazje cenowe — zarówno wśród nowych, jak i dostępnych od dłuższego czasu i przecenianych już ofert. Nie zawsze jednak dobre ceny widać na pierwszy rzut oka.
– Przewidując negocjacje stawek przez kupującego, właściciele pozostawiają bezpieczny margines na upust. To powoduje, że tempo spadku stawek ofertowych jest bardzo małe – wyjaśnia Marcin Drogomirecki.
• Z najnowszego badania przeprowadzonego przez serwis Oferty.net wynika, że w ub. miesiącu, spadek średnich cen ofertowych miezkań nastąpił w 11 z 18 analizowanych miast. Najbardziej, bo o blisko 3 proc., staniały mieszkania w Rzeszowie, o 2 proc. w Lublinie, a o 1,7 proc. w Krakowie.
Niewielkie wzrosty średnich cen za mkw. nastąpiły w siedmiu miastach; największy w Gdyni – o 1,3 proc., Białymstoku – o 1,1 proc. i w Gdańsku – o 1 proc.