Nowe kawalerki - ile mieszkań jednopokojowych jest w ofercie deweloperów

Jednopokojowe lokale szybko znikają z oferty. Coraz większym wzięciem cieszą się też małe mieszkania z dwoma pokojami

Publikacja: 05.01.2012 11:20

Osiedle Rudy Rydz- Las spółki Dolcan powstanie w Rembertowie

Osiedle Rudy Rydz- Las spółki Dolcan powstanie w Rembertowie

Foto: ROL

W czwartym kwartale ubiegłego roku na warszawskim rynku pierwotnym było do kupienia 18,5 tys. mieszkań. Kawalerki stanowiły 5,7 proc. całej podaży. Dla porównania - pod koniec 2010 roku deweloperzy oferowali w stolicy 16,3 tys. lokali, z czego kawalerki stanowiły 8 proc. - podaje Emmerson, firma doradcza i pośrednicząca w obrocie nieruchomościami.

Z wyliczeń Emmersona wynika, że w Krakowie pod koniec ub.r. na rynku pierwotnym było 9,2 tys. mieszkań. 12,2 proc. z nich to lokale jednopokojowe. Rok wcześniej kawalerki stanowiły 15,1 proc. całej krakowskiej podaży (5,9 tys. mieszkań).

We Wrocławiu deweloperzy na koniec ubiegłego roku oferowali 8,3 tys. mieszkań. Kawalerki to 10,9 proc. z nich. W czwartym kwartale 2010 r. na wrocławskim rynku pierwotnym było 5,6 tys. mieszkań do kupienia, z czego kawalerki to 11,8 proc.

(Patrz: Odsetek nowych mieszkań w ofercie deweloperów).

- W ciągu kilku ostatnich kwartałów udział kawalerek w całkowitej ofercie deweloperskiej w największych miastach nieco się obniżył. Jest to spowodowane rosnącą popularnością tzw. mieszkań kompaktowych - tłumaczy Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona. Przypomina, że w ostatnim czasie średnia powierzchnia mieszkań oferowanych przez deweloperów się zmniejszyła.

- To rezultat niepewnej sytuacji gospodarczej, która odbiła się na możliwościach finansowych klientów. Są oni bardziej ostrożni w planowaniu wydatków - tłumaczy przedstawiciel Emmersona. - Największym wzięciem cieszą się małe dwupokojowe mieszkania. Są one konkurencją dla kawalerek. Na powierzchni, która wystarczyła kiedyś tylko na jeden pokój, dziś można zmieścić już dwa - zauważa Skoczeń.

I dodaje, że mieszkań jednopokojowych jest więcej w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi. - Zazwyczaj to młode osoby, po skończeniu studiów, decydują się na taką nieruchomość - podkreśla przedstawiciel Emmersona.

Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie