Co poradził ekspert?
Umówiliśmy się z czytelniczką na działce w miejscowości Grabina Radziwiłłowska, pod Skierniewicami. Teren oglądał Marcin Krzyżosiak, doradca portalu Domowy.pl:
- Działka znajduje się w sąsiedztwie innych budynków jednorodzinnych. Z planu zagospodarowania, jaki dostarczyli czytelnicy, wynika, że na terenie - po wybudowaniu domu - powierzchnia biologicznie czynna powinna wynosić 70 proc. Plan mówi także, że maksymalna wysokość budynku to 9 metrów, a kąt nachylania dachu musi mieć 20 - 40 stopni. To ważne wytyczne dla inwestorów, którzy stoją przed wyborem projektu.
Czytelnikom zależało, aby wybudować dom z piwnicą. Mieli jednak wątpliwości, czy jest to możliwe, gdyż po zimie na działce długo stała woda. Nie sprawdzali jednak jakości gruntu. Generalnie każdemu inwestorowi radzę - nawet, jeśli nie zamierza budować podpiwniczenia - aby zanim zacznie kopanie fundamentów, czy nawet kupi teren - zbadał grunt.
Jeśli okaże się, że grunt ma obniżone parametry nośności, budynek może osiadać, a ściany będą pękać. Natomiast, gdyby inwestor chciał wymienić ziemię pod domem, utwardzić teren, nawożąc kruszywo, to może go to kosztować dodatkowo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem sprowadzenie geologa, który zbada ziemię, to wydatek kilkuset złotych. Ważne jednak, aby teren był badany w miejscu, gdzie mają być wylane fundamenty, a nie w innych częściach działki. Może się to bowiem okazać mylące.
Czytelnikom zależało albo na kotłowni na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek) w piwnicy, albo na takim projekcie domu, który pozwoli w innym z pomieszczeń - np. w garażu - urządzić kotłownię. Nie jest to jednak takie proste. Wydzielone pomieszczenie powinno mieć wysokość co najmniej 2,2 m (dla starych budynków, w których wcześniej nie było kotłowni, dopuszcza się minimalną wysokość 1,9 m, ale pod warunkiem zainstalowania wentylacji mechanicznej). Pozostałe wymiary są zależne od wielkości zastosowanego kotła, ponieważ musi on zostać zamontowany w taki sposób, aby możliwy był swobodny dostęp do niego z każdej strony.
Minimalne odległości urządzenia od ścian to: z tyłu - 0,7 m, z boku - 1 m, z przodu - 2 m. Odległości te mogą być jednak inne ze względu na zalecenia producenta kotła. Zakładając, że kocioł ma wymiary 0,5 x 1 m, kotłownia powinna mieć wymiary przynajmniej 2,5 x 3,7 m. Warto, by pamiętały o tym osoby, które chcą urządzić w domu samodzielnie kotłownie na paliwo stałe.