Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trudno na razie mówić o dobrych praktykach rynkowych lub szczególnych przepisach, które zapewniałyby ochronę osób starszych, tym bardziej że firmy oferujące renty nie podlegają obecnie żadnemu, specjalnemu nadzorowi KNF, np. w zakresie swojej wypłacalności.
Dlatego też ofertę każdego przedsiębiorcy polecam najpierw dokładnie przeczytać i zastanowić się nad jej konsekwencjami, ponieważ gdy zaufamy naciągaczom, może być trudno wszystko poodkręcać. Zresztą propozycje kilku firm zostały już zakwestionowane przez UOKiK, jako naruszające prawa konsumentów, w szczególności te dotyczące zrzekania się przez klientów prawa do korzystania z mieszkania (co jest niedopuszczalne nawet za wynagrodzeniem) czy zapisy dotyczące jednostronnego karania klientów. Jeżeli zatem takie lub podobne zapisy znajdziemy w proponowanych nam ofertach, lepiej od razu wyrzucić je do kosza, a sprawę zgłosić do UOKiK.
Tym, którzy nie są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, radzę poczekać na przyjęcie ustawy, która, miejmy nadzieję, w dostateczny sposób będzie chronić ich interesy. Pamiętajmy, że obecnie, jeżeli przedsiębiorca, który przejął naszą nieruchomość za dożywotną rentę, popadnie w tarapaty finansowe i przestanie wypłacać nam tę rentę, to nieruchomość nie stanie się znowu naszą własnością.
Jak właściciel mieszkania może zdobyć pewność dożywotniego użytkowania nieruchomości oraz otrzymywania dodatkowej renty? Jak ma zapisać swoje prawa?
Gdy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej i decydujemy się na rentę dożywotnią, proponuję dopilnować, aby przeniesienie własności nieruchomości oraz ustanowienie prawa dożywocia (albo służebności mieszkania) nastąpiły w tym samym czasie, najlepiej w jednej umowie. Konieczne jest także jego ujawnienie w księdze wieczystej. Wypłata świadczenia nie powinna być ograniczona w czasie, np. tylko przez 10–15 lat, ale powinna przysługiwać do końca życia.
W przypadku renty dożywotniej najlepszym rozwiązaniem byłoby ustanowienie hipoteki na nieruchomości, której własność przenosimy na przedsiębiorcę. Taka hipoteka ustanawiana na rzecz seniora zabezpieczałaby jego ewentualne roszczenia na wypadek, gdyby dany przedsiębiorca popadł w problemy finansowe i przestał wypłacać mu świadczenie.