?W minionym roku metodą gospodarczą Polacy wybudowali o 2 tys. domów mniej niż w 2008 roku, który był pod tym względem rekordowy od czasów wejścia do UE - podaje Emmerson, firma doradcza i pośrednicząca w obrocie nieruchomościami.
Według Jarosława Mikołaja Skoczenia z Emmersona, podstawową przyczyną wzrostu zainteresowania samodzielnym budowaniem są koszty.
- Szacuje się, że koszty budowy domu systemem gospodarczym powinny być niższe od kilku do prawie 20 proc., choć te zależą od wielu czynników, w tym m.in.: projektu domu, użytych materiałów budowlanych, wynegocjowanych stawek wykonawców - wylicza Skoczeń. - Ceną jaką płacimy za finansowe oszczędności, jest jednak czas i odpowiedzialność. Na naszą głowę spada nie tylko załatwienie wszystkich formalności i pozwoleń, ale przede wszystkim koordynowanie całego procesu budowy - mówi Skoczeń.
Dodaje, że kupując dom od dewelopera musimy jedynie podpisać umowę na wykonanie bądź sprzedaż już gotowego domu. Z drugiej strony budując dom na własną rękę będziemy w stanie zrealizować wszystkie zamierzenia, a w przypadku domu kupowanego od dewelopera nie zawsze będzie to możliwe.
Skoczeń zastrzega jednak, że budowa domów jednorodzinnych trwa w Polsce zdecydowanie dłużej niż ma to miejsce w przypadku budownictwa wielorodzinnego. - Zgodnie z danymi GUS cały proces inwestycyjny trwa około 60 miesięcy, czyli pięć lat. W ostatnich latach widoczna była tendencja skracania czasu budowy. W 2004 roku średni okres wynosił 77,3 miesiąca, czyli prawie 6,5 roku. Budowa domu metodą gospodarczą jest nie lada wyzwaniem dla gospodarstwa domowego, zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Nierzadko zdarza się, że poszczególne etapy budowy realizowane są przez inną firmę, a między etapami występują długie przestoje - nie ukrywa przedstawiciel Emmersona.