– Tym samym okazało się ono niższe od tego odnotowanego przed miesiącem o 0,07 pkt proc. Jest to dość niewielka zmiana, zważywszy na fakt, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stosowane przez siebie stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Niestety, obniżka ta zbiegła się z niekorzystnymi zmianami w ofertach banków.

W ostatnim czasie wzrosły bowiem marże kredytowe w Kredyt Banku, BZWBK, Nordea Banku czy też Banku BPH – wylicza Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Z analiz Comperii wynika także, że niekorzystne wahania oprocentowania wystąpiły także w przypadku kredytów w euro. W styczniu średnie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) takich zobowiązań wynosiło jeszcze 6,23 proc., gdy w lutym  wzrosło do  6,60 proc.

– To efekt wyłączenia z naszych obliczeń oferty Deutsche Banku, gdyż instytucja ta udziela kredytów w euro tylko najlepszym klientom, więc nie jest ona dostępna dla szerokiego grona odbiorców – wyjaśnia Jacek Kasperczyk.

Na rynku próżno szukać kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Dlatego też bieżąca analiza RRSO takich zobowiązań jest niemożliwa.