Tak wynika z Europejskiego badania warunków życia ludności Eurostatu, sprawdzającego mi.in. wiek opuszczania rodzinnego domu przez młode osoby.
- Okazuje się, że wbrew mitowi samodzielnych i zaradnych Polaków, daleko nam do średniej unijnej pod tym względem – mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson, która analizowała wyniki Eurostatu.
W ramach badania określany jest odsetek osób w wieku 25-34 lata mieszkających z rodzicami. Z opublikowanych danych wynika, że w 2011 r. w Polsce aż 44,4 proc. młodych osób w wieku 25-34 lata mieszkało ze swoimi rodzicami. Średnia unijna dla tego okresu wynosiła 28,3 proc.
- Najniższy wskaźnik występował w krajach północnej Europy: w Danii - 1,9 proc., Finlandii - 4,1 proc. oraz Szwecji - 4,1proc. Wyniki badania potwierdzają mity na temat późnego usamodzielniania się osób w krajach południowej Europy. Włochy, Hiszpanię, Grecję czy Maltę charakteryzują wskaźniki w przedziale od 44,5 do prawie 52 – komentuje o wyniki Jarosław Skoczeń.
Zdaniem samych autorów badań , ich efekty należy interpretować w kontekście uwarunkowań ekonomicznych, wzorców kulturowych, obserwowanego upowszechnienia wyższego wykształcenia, a także problemów napotykanych przez młode osoby na rynku pracy.