- Wybór najlepszej oferty kredytowej uzależniony jest od wielu czynników. Pierwszym ograniczeniem jest zdolność kredytowa. Jeżeli założymy, że kupujący ma komfort posiadania zdolności kredytowej w każdym banku, to - w przypadku nowego mieszkania - pozostaje otwarta kwestia akceptacji danego dewelopera przez bank oraz czas potrzebny na udzielenie kredytu w danej instytucji - mówi Aleksandra Łukasiewicz, doradca zarządu w firmie Expander Advisors.
Dopiero potem jako kryterium pojawia się cena kredytu. Dla części kredytobiorców istotna będzie wysokość miesięcznej raty, dla innych - łączna suma kosztów początkowych.
Przy wyborze banku istotna jest też kwestia przewidywalności działania danej instytucji. - Wysoki poziom decyzji negatywnych, pomimo spełniania przez klienta oficjalnych kryteriów stawianych przez bank, powoduje frustrację klientów i ogranicza popularność oferty - dodaje Aleksandra Łukasiewicz.
Zwraca jednocześnie uwagę, że banki oferujące najtańszy kredyt, padają ofiarą własnego sukcesu i potrzebują nawet kilku miesięcy na przeanalizowanie wniosku, albo wybierają wąskie grono klientów, których uważają za najbardziej pożądanych.
Jak ważny jest wkład własny? Po pierwsze, nie wszystkie banki pożyczą dziś pieniądze na 100 proc. wartości nieruchomości. Po drugie, kredyt bez wyłożenia własnych środków będzie droższy, bo bardziej ryzykowny z punktu widzenia banku.