- Apetyt europejskich najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne wyraźnie wzrośnie na przestrzeni dwóch najbliższych lat – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród deweloperów, inwestorów i najemców przez CBRE.

Dużą część popytu na powierzchnie logistyczne będą kreować operatorzy logistyczni świadczący usługi dla handlu internetowego, a także sieci detaliczne. Już teraz rosnący udział handlu online jest napędza popyt na najem magazynów, wpływając zarówno na krajowe i międzynarodowe rynki logistyczne, jak i na mniejsze nieruchomości położone w miastach czy na przedmieściach.

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat ten trend wywiera znaczący wpływ na aktywność najemców logistycznych działających na takich rynkach europejskich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Jednak to właśnie w Niemczech, a także w Europie Środkowo-Wschodniej spodziewany jest największy wzrost popytu – 34 proc. ankietowanych uznało, że w ciągu kolejnych dwóch lat największy wzrost popytu ze strony najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne będzie miał miejsce właśnie w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska będzie najsilniejszym rynkiem – zapewniają przedstawiciele CBRE.

Wymogi techniczne dla magazynów obsługujących handel elektroniczny są bardziej zaawansowane niż te stosowane dotychczas w istniejących nieruchomościach. Blisko 20 proc. ankietowanych uznało niedostosowanie istniejącego zasobu magazynowego za czynnik hamujący wzrost tego rynku.

- Obecnie w Polsce w budowie znajduje się około 250 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni logistycznych, które stanowią odpowiedź na rosnący popyt ze strony najemców – mówi Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce.