Mariusz Łubiński | prezes firmy Admus, zarządca nieruchomości:
- Plac zabaw usytuowany na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej nie jest, w rozumieniu prawa budowlanego, miejscem publicznym, a terenem prywatnym. Wykonanie placu zabaw nie wymaga zatem zgłoszenia właściwemu organowi nadzoru budowlanego ani pozwolenia na budowę. W rozumieniu prawa plac zabaw jest bowiem obiektem zaliczanym do tzw. małej architektury, wyposażonym w urządzenia rekreacyjne.
- Nie oznacza to jednak całkowitej samowoli dla mieszkańców. Plac zabaw powinien spełniać dość rygorystyczne wymagania techniczne, zgodne z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania.
- Wynika z nich, że odległość placu od ulicy, okien oraz zsypów śmieci powinna wynosić minimum 10 metrów. Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny liczone w dniach równonocy w godz. 10–16, a w warunkach miejskich co najmniej 2 godziny.
- Projekt placu zabaw powinien również wypełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw bezwarunkowo muszą spełniać normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177.