– Nabycie nieruchomości gruntowej wraz z wzniesionym na niej budynkiem stanowiącym dom, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta (KW), jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak wiąże się z ryzykiem, które należy rozważyć.
Przede wszystkim nabycie nieruchomości bez KW pozbawia nabywcę ochrony związanej z tym, że osoba wpisana jako właściciel w dziale II KW jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości oraz tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Tymczasem dzięki rękojmi – w razie rozbieżności pomiędzy rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości a stanem prawnym ujawnionym w KW – treść księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść nabywcy.
Kupując nieruchomość bez KW, czytelnik może się jedynie oprzeć na oświadczeniach sprzedawcy, że przysługuje mu prawo własności i że nieruchomość nie została wcześniej przez niego sprzedana, obciążona ani też, że nie jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Kupujący nie ma jednak pewności, że nieruchomość nie została np. niedawno sprzedana innej osobie.
Czytelnik koniecznie musi pamiętać o sprawdzeniu:
? aktualnego wypisu z rejestru gruntów i kartoteki budynków (znajdują się tam informacje na temat właściciela, ponadto dokument jest podstawą dla założenia KW),