Inwestycja jest realizowana przez spółkę PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Na osiedlu przy ul. Lubańskiej powstanie pięć cztero- i pięciokondygnacyjnych budynków. Będzie w nich 221 mieszkań wykończonych w podstawowym standardzie. Osiedle zostało zaprojektowane przez warszawską pracowanię S.A.M.I. Architekci.

- Projektanci zaproponowali proste w formie budynki. Zgodnie z założeniami ma być to osiedle bez barier architektonicznych. Przewidziano też plac zabaw i zielone tereny rekreacyjne. W bezpośrednim sąsiedztwie projektowanej inwestycji znajduje się hala widowiskowo-sportowa PGE Turów Arena, szpital i urząd miasta. Niedaleko są przystanki autobusowe, szkoła, przedszkole, żłobek, sklepy spożywcze i punkty gastronomiczne.

Zgorzelec to niejedyna inwestycja PFR Nieruchomości na Dolnym Śląsku. - W ubiegłym roku klucze trafiły do mieszkańców Wałbrzycha. Przy ul. Husarskiej powstały 192 mieszkania na wynajem. Kolejną lokalizacją, w której ruszy budowa, jest dolnośląska Oława - podaje spółka PFR Nieruchomości. Przy ul. Paderewskiego spółka planuje budowę 144 mieszkań.

- Na dolnośląskiej mapie inwestycji nie brakuje projektów realizowanych w stolicy województwa. Najbardziej zaawansowaną wśród lokalizacji jest ul. Kolejowa we Wrocławiu. Przedsięwzięcie będzie realizowane na działce kupionej od Poczty Polskiej. Projektanci osiedla, czyli krakowska pracownia B2Studio, w połowie lipca złożyli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę – czytamy w komunikacie. - Ta wrocławska inwestycja to przeszło 450 mieszkań w doskonałej lokalizacji – niespełna 1,5 kilometra od rynku głównego Starego Miasta. Zakładany termin rozpoczęcia budowy to pierwsza połowa 2021 roku.

Wiosną rozstrzygnięto zaś konkurs urbanistyczno-architektoniczny na koncepcję osiedla, które powstanie w rejonie ul. Zatorskiej i Odolanowskiej. Zgodnie z założeniami na tym terenie powstanie ok. 1300 mieszkań. Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają w całym kraju.