- Wysokość kwoty, jaka ma być zwrócona, będzie proporcjonalna i wyliczona poprzez odpowiednie pomnożenie kwoty wypłaconej dopłaty przez liczbę miesięcy, które pozostały do upływu 5-letniego okresu objętego powyższymi zakazami.
- Obowiązek niezwłocznego zwrotu wsparcia finansowego zaistnieje również w przypadku prawomocnego skazania nabywcy za przestępstwo określone w art. 297 § 1 lub § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – kodeks karny, popełnione w związku z udzieleniem finansowego wsparcia na zasadach określonych w ustawie.
- Paragraf 1 wskazanej regulacji dotyczy przedłożenia podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu bądź nierzetelnego, pisemnego oświadczenia dotyczącego okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wsparcia finansowego.
- Z kolei par. 2 tworzy typ przestępstwa polegającego na niezawiadomieniu wbrew ciążącemu obowiązkowi właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie ?albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia ?finansowego.
- W konsekwencji nabywca (prawomocnie skazany za jedno ze wzmiankowanych przestępstw) jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty otrzymanego wsparcia wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi począwszy od dnia wypłaty przez instytucję kredytującą środki z tego tytułu.
- Zgodnie z art. 16 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, nabywca ma obowiązek zwrotu dopłaty w przypadku utraty przez niego uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku z wystąpieniem po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego zdarzenia, które skutkuje niespełnieniem warunków, o których mowa w art. 4 ?ust. 1 pkt. 2 ustawy.
- Będzie tak w sytuacji, gdy po dniu złożenia wniosku beneficjent stał się: właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
- W takim przypadku nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.
—źródło: Świeca i Wspólnicy