Rz: Czytelnik zawarł umowę z pośrednikiem nieruchomości, który ma mu pomóc sprzedać mieszkanie. Umowa jest zawarta na rok. Czytelnik jednak – z powodów rodzinnych – chce wycofać lokal ze sprzedaży. Jak może zerwać umowę zawartą na czas określony? Czy musi to jakoś specjalnie uzasadniać?
Mariusz Zając
: Co do zasady umowy zawierane na czas określony mogą zostać jednostronnie wypowiedziane tylko w przypadkach określonych w umowie. Dlatego też czytelnik powinien przede wszystkim przeanalizować treść zawartej umowy i sprawdzić, czy zawiera ona jakieś postanowienia dotyczące możliwości jej wypowiedzenia. W przypadku braku takich postanowień czytelnik powinien w pierwszej kolejności spróbować rozwiązać umowę pośrednictwa na zasadzie obustronnego porozumienia, przedstawiając powody, które zmusiły go zaprzestania współpracy z pośrednikiem.
Jeśli takie negocjacje nie zakończą się powodzeniem, wówczas można rozważyć zastosowanie w drodze analogii przepisów kodeksu cywilnego o umowie agencyjnej, która stanowi zbliżony do umowy pośrednictwa typ kontraktu. W myśl art. 764(2) istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zawartej nawet na czas oznaczony m.in. w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.
Czytelnik powinien się zastanowić, czy sytuacja rodzinna, w jakiej się znalazł, np. ciężka choroba bliskiej osoby, stanowi właśnie taką nadzwyczajną okoliczność, która uzasadnia rozwiązanie zawartej umowy.