Przebudowa stołecznego Smyka

Przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej rozpoczyna Immobel.

Publikacja: 24.07.2014 10:17

Przebudowa stołecznego Smyka

Foto: Materiały Inwestora

Spółka Cedet, należąca do belgijskiej firmy Immobel, otrzymała decyzję wydaną przez prezydent Warszawy, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na przebudowę i rozbudowę dawnego Centralnego Domu Towarowego, zlokalizowanego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej w Warszawie. Decyzja jest ostateczna.

- Budynek po przeprowadzonych pracach budowlanych będzie łączył funkcje handlowo-biurowe. Inwestycja będzie prowadzona przez spółkę Immobel Poland - podają przedstawiciele inwestora. - Centralny Dom Towarowy to projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu - przypominają.

- Zbudowany w latach 50. XX wieku w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków - opowiadają. - Według architektów był „lampionem" oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze budynku, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu. W ramach rozpoczynającej się inwestycji Immobel Poland odrestauruje i zmodernizuje budynek oraz dokona rozbudowy. Zupełnie nowa powierzchnia powstanie na przylegającej działce - pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką.

Rozpoczęcie prac budowlanych jest przewidziane na jesień 2014 r. - Prace restauratorskie oraz modernizacja, prowadzone w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, przewidują zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami oraz iluminacją, która zainspirowała stworzenie nowego znaku graficznego inwestycji. Obiekt powróci również do historycznej nazwy CEDET - opowiada inwestor.

- U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej powstanie zupełnie nowa część budynku - nowoczesna konstrukcja pokryta szkłem, wizualnie korespondująca z odrestaurowaną częścią CEDETu. Rozbudowa pozwoli odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni. CEDET w nowej odsłonie będzie budynkiem o łącznej powierzchni 22 tys. mkw. z przeznaczeniem na prestiżowe biura i lokale handlowe. 15 tys. mkw. zajmą biura, a 7 050 mkw. stanowić będzie powierzchnia handlowa - opisuje deweloper.

Budynek będzie liczył siedem kondygnacji naziemnych oraz cztery kondygnacje podziemne. Powierzchnie biurowe będą zlokalizowane na piętrach od 1 do 6, z kolei punkty handlowe znajdą się na poziomach -1, parter oraz +1. Na kondygnacjach -2, -3 oraz -4 znajdzie się parking z 140 miejscami przeznaczonymi dla najemców powierzchni biurowej i gości. Wjazd na parking podziemny będzie zlokalizowany od północnej strony budynku, od ulicy Brackiej.

Zgodnie z projektem wejście dla najemców powierzchni biurowych wraz z holem recepcyjnym będzie zlokalizowane od ulicy Kruczej. - CEDET na rynku nowoczesnych warszawskich biurowców będzie się wyróżniał prestiżową lokalizacją, wielkością powierzchni dostępnych na jednym piętrze, która umożliwi wielu najemcom zlokalizowanie całego biura na jednej kondygnacji, wysokością pomieszczeń (2,90 m), uchylnymi oknami oraz tarasami dostępnymi dla najemców - opowiada deweloper. - Architektura nowego CEDETu pozwoli na elastyczny układ biur i ich efektywną aranżację w układzie typu open-space, jak również w podziale gabinetowym. Wszystkie lokale handlowe CEDET będą dostępne dla klientów bezpośrednio z ulicy. Będą one miały powierzchnię od 67 do 2 300 mkw., a większość z nich będzie dwupoziomowa i połączona w pionie za pomocą wewnętrznych ruchomych schodów, klatek schodowych lub wind.

- Inwestycja CEDET to kolejny projekt w polskim portfolio Immobel, dzięki któremu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka - projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. - pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców - powiedział Bartłomiej Hofman, prezes Immobel Poland.

Inwestor zapewnia, że CEDET, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i ekologicznych technologii, będzie spełniał najwyższe standardy dla biur klasy A+. - Najemcom powierzchni biurowych zostaną udostępnione tzw. rowerownie wraz z szatniami i natryskami. Zastosowane rozwiązania znajdą swoje potwierdzenie w certyfikacie BREEAM na poziomie Excellent. Budynek będzie posiadał wszelkie niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - zapewniają władze firmy.

Immobel planuje zakończenie inwestycji na I kwartał 2017 r. Autorem koncepcji przebudowy i rozbudowy jest konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, którego liderem jest pracownia AMC.

Immobel oraz JLL, agent wiodący inwestycji CEDET, prowadzą już rozmowy z potencjalnymi najemcami, zarówno powierzchni biurowych, jak i handlowych. - Już na tym etapie odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie projektem ze strony najemców. W kontekście komercjalizacji powierzchni biurowych prowadzimy rozmowy m.in. z przedstawicielami prestiżowych firm i instytucji z branży finansowej czy kancelariami prawnymi. Jeśli chodzi o najemców z branży detalicznej, nie ograniczamy się do marek, które są już obecne na rynku polskim - mówi Bartłomiej Hofman.

Nieruchomości
City Point Okęcie na starcie. Logistyka ostatniej mili
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Apetyt inwestorów na prywatne akademiki jest większy niż na mieszkania na wynajem
Nieruchomości
Lokator zdecyduje o wystroju mieszkania
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nieruchomości
Mieszkaniówka czeka na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego