Co dał deweloper za teren na Woli?

Tzw. serek wolski oraz dwa budynki w Warszawie i Wrocławiu w wyniku jednej transakcji zmieniają właściciela.

Publikacja: 07.01.2015 15:25

Co dał deweloper za teren na Woli?

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Chodzi o umowę zamiany nieruchomości, w efekcie której działka u zbiegu ulic Towarowej i Wolskiej w Warszawie o powierzchni ponad 0,8 ha weszła w skład portfolio Griffin Group. Dotychczasowy właściciel tego terenu, Parafia Ewangelicko - Augsburska Św. Trójcy w zamian otrzymała od Griffina dwa budynki. Są to biurowiec Prima Court przy ul. Nowogrodzkiej 68 w Warszawie i kamienica we Wrocławiu zlokalizowana przy ul. Rynek 50.

Ta nietypowa transakcja jest wynikiem konkursu ofert ogłoszonego publicznie w czerwcu 2013 roku przez Parafię św. Trójcy na zamianę, zagospodarowanie lub sprzedaż dwóch działek o łącznej powierzchni ponad 0,8 ha. Do konkursu przystąpił Griffin, który wcześniej od hiszpańskiej firmy Harmonia Gruppo kupił sąsiadujący z terenami Parafii grunt o powierzchni 1500 mkw. Po ponad roku od ogłoszenia konkursu oferta Griffina została uznana za najkorzystniejszą.

- Wymogi, jakie w specyfikacji warunków konkursu, a potem w toku negocjacji postawiła Parafia, były bardzo wysokie. Parafia preferowała, aby nieruchomości przeznaczone na wymianę, były zlokalizowane w Warszawie lub w innych dużych miastach wojewódzkich. Miały one być w bardzo dobrym stanie technicznym, wynajęte na mocy długoterminowych umów renomowanym najemcom. Wartość nieruchomości miała być adekwatna do wartości rynkowej działek Parafii. Wreszcie oferent miał obowiązek posiadać prawo własności (nie wieczystego użytkowania) do proponowanych nieruchomości. Dzięki spełnieniu takich wymogów przyjmowane na wymianę budynki mogą być wieloletnią lokatą kapitału i jednocześnie przynoszącą stały dochód inwestycją - opowiada Griffin Group.

Te i inne warunki spełniła oferta Griffina, zawierająca biurowiec Prima Court i kamienicę we Wrocławiu. - Transakcje wymiany nieruchomości zdarzają się na rynku niezwykle rzadko, a na taką skalę prawie w ogóle. Transakcja ta stała się możliwa z dwóch względów. Przede wszystkim dlatego, że po stronie Parafii powstał profesjonalny zespół negocjacyjny, który pozyskał zrozumienie parafian i poświęcił ogromnie dużo czasu na doprowadzenie do skutecznego finału negocjacji, a po drugiej stronie znalazł się elastycznie działający inwestor oportunistyczny wykorzystujący nadarzające się na rynku okazje, który był w stanie odpowiedzieć ofertą na bardzo wysokie warunki Parafii - tłumaczy Piotr Fijołek, Partner w Griffin Real Estate.

Proboszcz Parafii, ks. Piotr Gaś, podkreśla, że transakcja była niezwykle skomplikowana - Odczuwam jednak ogromną satysfakcję, bo chcieliśmy przeprowadzić transakcję win-win. Sądzę, że właśnie taką transakcję zamknęliśmy za zgodą Rady Parafialnej i Zgromadzenia Parafialnego Parafii Świętej Trójcy oraz Konsystorza naszego Kościoła - podsumowuje ks. Piotr Gaś.

Wraz z gruntem przejętym wcześniej od Harmonia Gruppo, Griffin będzie posiadał ok. 1 ha powierzchni u zbiegu ulic Towarowej i Wolskiej. Działka zostanie przeznaczona pod budowę kompleksu biurowo-usługowego, którego koncepcja już powstaje.

Griffin planuje zrealizować tą inwestycję we współpracy ze Skanska Property Poland. To doświadczony na rynku polskim deweloper przyjaznych środowisku i użytkownikom zielonych budynków biurowych. Skanska wniesie unikatowe know-how do projektu zagospodarowania wolskiej parceli.

- To bardzo ciekawy teren, naszą ambicją jest stworzenie kompleksu dobrze komponującego się z tą częścią miasta, a jednocześnie służącego biznesowi i okolicznym mieszkańcom - mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionu w Skanska Property Poland.

Przejęcie tzw. Serka Wolskiego to kolejna transakcja Griffina w rejonie ulicy Towarowej. Wcześniej inwestor stał się właścicielem terenu centrum handlowego przy ul. Towarowej 22 oraz sąsiadujących z nim działek, o łącznej powierzchni ponad 6,2 ha. Tym samym firma dysponuje obecnie jedną z największych możliwych do komercyjnego wykorzystania powierzchni w tzw. biznesowym centrum stolicy.

Griffin Real Estate został założony w 2006 roku jako platforma do zarządzania funduszami inwestującymi w sektor nieruchomości. Od początku istnienia inwestuje w nie także swój własny kapitał. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego - Oaktree Capital Management, z którym współpracuje od 2010 roku.

Oaktree jest funduszem hedgingowym wywodzącym się? z USA. Posiada biura na całym świecie, zatrudnia ponad 650 osób oraz zarządza środkami w wysokości prawie 90 miliardów dolarów.

Griffin to wiodący inwestor na polskim rynku nieruchomości, który w imieniu zarządzanych przez siebie Funduszy, aktywnie lokuje kapitał w różnorodne projekty. Celem strategicznym jest zbudowanie w ciągu kilku lat unikatowego portfela nieruchomości.

W portfolio grupy Griffin znajduje się obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Supersam w Katowicach oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.

Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Nieruchomości
Nowy biurowiec przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie
Nieruchomości
Wyprzedaż mieszkań komunalnych. Wykluczyć nadużycia
Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku