Chodzi o umowę zamiany nieruchomości, w efekcie której działka u zbiegu ulic Towarowej i Wolskiej w Warszawie o powierzchni ponad 0,8 ha weszła w skład portfolio Griffin Group. Dotychczasowy właściciel tego terenu, Parafia Ewangelicko - Augsburska Św. Trójcy w zamian otrzymała od Griffina dwa budynki. Są to biurowiec Prima Court przy ul. Nowogrodzkiej 68 w Warszawie i kamienica we Wrocławiu zlokalizowana przy ul. Rynek 50.
Ta nietypowa transakcja jest wynikiem konkursu ofert ogłoszonego publicznie w czerwcu 2013 roku przez Parafię św. Trójcy na zamianę, zagospodarowanie lub sprzedaż dwóch działek o łącznej powierzchni ponad 0,8 ha. Do konkursu przystąpił Griffin, który wcześniej od hiszpańskiej firmy Harmonia Gruppo kupił sąsiadujący z terenami Parafii grunt o powierzchni 1500 mkw. Po ponad roku od ogłoszenia konkursu oferta Griffina została uznana za najkorzystniejszą.
- Wymogi, jakie w specyfikacji warunków konkursu, a potem w toku negocjacji postawiła Parafia, były bardzo wysokie. Parafia preferowała, aby nieruchomości przeznaczone na wymianę, były zlokalizowane w Warszawie lub w innych dużych miastach wojewódzkich. Miały one być w bardzo dobrym stanie technicznym, wynajęte na mocy długoterminowych umów renomowanym najemcom. Wartość nieruchomości miała być adekwatna do wartości rynkowej działek Parafii. Wreszcie oferent miał obowiązek posiadać prawo własności (nie wieczystego użytkowania) do proponowanych nieruchomości. Dzięki spełnieniu takich wymogów przyjmowane na wymianę budynki mogą być wieloletnią lokatą kapitału i jednocześnie przynoszącą stały dochód inwestycją - opowiada Griffin Group.
Te i inne warunki spełniła oferta Griffina, zawierająca biurowiec Prima Court i kamienicę we Wrocławiu. - Transakcje wymiany nieruchomości zdarzają się na rynku niezwykle rzadko, a na taką skalę prawie w ogóle. Transakcja ta stała się możliwa z dwóch względów. Przede wszystkim dlatego, że po stronie Parafii powstał profesjonalny zespół negocjacyjny, który pozyskał zrozumienie parafian i poświęcił ogromnie dużo czasu na doprowadzenie do skutecznego finału negocjacji, a po drugiej stronie znalazł się elastycznie działający inwestor oportunistyczny wykorzystujący nadarzające się na rynku okazje, który był w stanie odpowiedzieć ofertą na bardzo wysokie warunki Parafii - tłumaczy Piotr Fijołek, Partner w Griffin Real Estate.
Proboszcz Parafii, ks. Piotr Gaś, podkreśla, że transakcja była niezwykle skomplikowana - Odczuwam jednak ogromną satysfakcję, bo chcieliśmy przeprowadzić transakcję win-win. Sądzę, że właśnie taką transakcję zamknęliśmy za zgodą Rady Parafialnej i Zgromadzenia Parafialnego Parafii Świętej Trójcy oraz Konsystorza naszego Kościoła - podsumowuje ks. Piotr Gaś.