Wartość spadła o 6,3 proc. i wyniosła 1,21 biliona dol. - tak wynika z najnowszego badania opublikowanego dziś na targach MIPIM w Cannes, przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. „Międzynarodowy Atlas Inwestycyjny" pokazuje, że za spadek obrotów odpowiada wyłącznie ograniczenie skali zakupu gruntów w Chinach.

Nasz region świata ma bardzo dobre wyniki. Cushman & Wakefield wskazuje na wzrosty inwestycji w nieruchomości w regionie Ameryki Północnej i Południowej oraz w Europie, odpowiednio o 11,4 proc oraz 11,8 proc. Eksperci podkreślają, że wartość transakcji inwestycyjnych w Europie byłaby znaczne wyższa, gdyby kurs dolara amerykańskiego był niższy.

- Wzrost aktywności inwestycyjnej w 2014 r. był wyższy od przewidywanego w marcu rok temu, ale prognozy na bieżący rok są jeszcze bardziej optymistyczne ze względu na malejące ograniczenia na rynku. Poprawia się nie tylko płynność na światowych rynkach za sprawą niskich stóp procentowych i polityki luzowania ilościowego realizowanej na coraz większą skalę, lecz obserwujemy także pierwsze działania stymulacyjne wprowadzane przez Chiny, oznaki głębszych reform na kolejnych rynkach i poprawę na rynkach najmu w wielu krajach. Pomimo różnego rodzaju zagrożeń czynniki te wskazują na cykl wzrostowy na globalnym rynku nieruchomości - uważa David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Warszawa zajmuje 19. miejsce w rankingu głównych miast pod względem wolumenu zagranicznych inwestycji w nieruchomości (wartość transakcji stolicy w 2014 r. wyniosła 2 mld USD).

- W ślad za wzrostem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie, rośnie również zainteresowanie polskim rynkiem. W ubiegłym roku aż 91 proc. ogólnego wolumenu transakcji w Polsce przypadło na zagranicznych inwestorów i nic nie wskazuje, by w 2015 r. ten wskaźnik miał się zmniejszyć - mówi Łukasz Lorencki, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

Dodaje, że ze względu na osłabienie euro względem dolara rośnie aktywność amerykańskich inwestorów takich jak Starwood - nowy gracz na polskim rynku, który przejął portfel trzech nieruchomości biurowych Ghelamco w Warszawie i Katowicach oraz park biznesowy Quattro w Krakowie. W sektorze magazynowym z kolei dominowali Prologis - nabywca trzech atrakcyjnych nieruchomości, oraz Blackstone, który kupił dwa znaczące portfele parków magazynowo-logistycznych.

Według autorów raportu wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w regionie EMEA wzrośnie w 2015 r. o 14,5 proc. do 56,3 mld euro. Poprawia się struktura podaży aktywów, ale niewystarczająca ilość powierzchni wysokiej jakości będzie także w bieżącym roku czynnikiem hamującym wzrost aktywności na rynku.

Główne trendy na rynku nieruchomości komercyjnych:

Wzrost popytu w skali globalnej. Wolumeny obrotów wzrosną dzięki coraz większej płynności i atrakcyjnym zwrotom z inwestycji, a inwestorzy zaczną interesować się także nowymi rynkami, nadal jednak koncentrując się na najlepszych;

Rosną zagrożenia, ale obecne warunki sprzyjają rynkom nieruchomości. Pojawiają się różnego rodzaju zagrożenia, ale wskaźniki rynkowe poprawiają się dzięki wzrostowi popytu ze strony najemców i aktywności inwestycyjnej;

Zmieniające się potrzeby czynnikiem stymulującym rynki najmu. Ze względu na zmieniające się sposoby wykorzystywania powierzchni będzie rósł popyt na nowe lokalizacje, obiekty o nowych parametrach, a także na całkowicie nowe subsektory nieruchomości. Niektórzy jednak stracą w wyniku tych zmian;

Przywracanie równowagi. Utrzymuje się ryzyko bańki cenowej, ale zaczyna powracać równowaga na rynku przy coraz silniejszym globalnym popycie i zmniejszaniu się różnic pomiędzy trendami na rynkach najmu i inwestycyjnych;

Większe zróżnicowanie celów inwestycyjnych. Inwestorzy nadal koncentrują się na głównych rynkach nieruchomości, ale ekspansja na nowe rynki otworzy przed nimi nowe możliwości. Towarzyszyć temu będzie selektywna zmiana podejścia niektórych rynków wschodzących.

źródło: Cushman & Wakefield