Zielone certyfikaty wystawiane przez międzynarodowe organizacje to standard w biurowcach, ale i innych nieruchomościach komercyjnych. Projekty mieszkaniowe ze środowiskowym znaczkiem można policzyć na placach, ale Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Polski Związek Firm Deweloperskich liczą, że to się szybko zmieni.
PLGBC wprowadza właśnie pierwszy polski certyfikat dla budownictwa mieszkaniowego - Zielony Dom. Będzie to poświadczenie, że inwestycja odznacza się wysoką jakością ekologiczną, efektywnością energetyczną – a dzięki temu niższymi kosztami użytkowania.
- W budynkach spędzamy około 90 proc. czasu, więc kluczową kwestią jest to, jak budynki, w których przebywamy, wpływają na nas. Zielony budynek to nie tylko wysoka efektywność energetyczna i odpowiedzialne gospodarowanie wodą. To także wysoka jakość środowiska wewnętrznego, mierzona poziomem komfortu akustycznego i cieplnego, dostępem do światła dziennego, doskonałą wentylacją i niskim poziomem zanieczyszczeń powietrza - skomentowała dr inż. Dorota Bartosz, ekspert w PLGBC.
Za certyfikację będą odpowiadać akredytowani audytorzy. Ocenie poddawany będzie nie tylko budynek, ale również sposób, w jaki został on zaprojektowany i wybudowany, czy aranżację otoczenia. Na ocenę będą wpływać m.in. zastosowanie rozwiązań służących optymalizacji zużycia energii, bezpiecznych dla zdrowia i przyjaznych dla środowiska materiałów, systemu zagospodarowania wody deszczowej, ułatwień dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Analizowane będą także jakość powietrza wewnątrz budynku, akustyka pomieszczeń czy bliski dostęp do udogodnień.