Sektor outsourcingu procesów biznesowych oraz centrów usług wspólnych, określany także jako branża nowoczesnych usług dla biznesu – w skrócie BPO/SSC – rozwija się w Polsce od niemal 20 lat.
Największa dynamika wzrostu przypadła na lata 2007–2014, kiedy to powstawało w Polsce najwięcej centrów operacyjnych. Początkowo większość z nich lokowała się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, co zostało dostrzeżone także przez zagraniczne ośrodki badawcze, np. międzynarodową firmę doradczą Tholons, która sporządza rankingi 100 najlepszych na świecie lokalizacji dla usług outsourcingowych.
Od kilku lat te trzy miasta widnieją na światowych mapach lokalizacji, w których sektor BPO/SSC prężnie się rozwija. – Analizując ostatnie dziesięć lat, możemy zaobserwować rozwój branży BPO/SSC w takich aglomeracjach jak Trójmiasto, Łódź, Poznań czy Lublin. Na tym jednak nie koniec. Z dobrego przykładu skorzystały kolejne polskie miasta i w tej chwili widzimy rozwój branży w kolejnych miastach, takich jak np. Bydgoszcz, Szczecin i Rzeszów – podkreśla Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio wspierającej inwestycje i rozwój polskich miast.
– Można postawić pytanie, gdzie jest koniec tej ekspansji, szczególnie że coraz większa jest aktywność mniejszych miast, tak zwanych ośrodków satelitarnych dla swoich większych sąsiadów. Dobrymi przykładami są Radom dla Warszawy, Częstochowa dla Katowic czy Piła dla Poznania – dodaje Wiktor Doktór.
? Rozwój sektora usług dla biznesu wpłynął na rynek nieruchomości biurowych. To najemcy z tej branży są jednym z największych najemców w budynkach klas A i B+.