Cresa publikuje raport „Occupier Insight – I - III kw. 2020 r." Z analiz tej firmy doradczej wynika, że od stycznia do września transakcje objęły niemal 3,7 mln mkw. magazynów.
W samym III kwartale wynajęto 1,3 mln mkw. powierzchni magazynowej - o 1 proc. więcej niż w III kwartale, o 21 proc. więcej niż w I kwartale i o 31 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
- Największy udział procentowy miały nowe umowy najmu (48 proc.), a w dalszej kolejności renegocjacje (28 proc.), umowy dotyczące obiektów BTS, czyli na konkretne zamówienie (19 proc.) oraz ekspansje (5 proc.). Najbardziej aktywnymi najemcami były firmy z sektora handlowego, e-commerce i operatorzy logistyczni 3PL (Third Party Logistics), którzy odpowiadali w analizowanym okresie łącznie za ponad połowę popytu brutto – podają autorzy raportu.
Największe transakcje od początku roku to wynajęcie przez najemcę z branży e-commerce 200,4 tys. mkw. w Panattoni BTS Świebodzin (II kwartał) i umowa najmu 67,5 tys. mkw. w kompleksie 7R BTS Radzymin podpisana przez najemcę z sektora handlowego (III kwartał).
- Polska osiągnęła kolejny ważny etap pod względem ilości nowoczesnej powierzchni magazynowej, której zasoby w III kwartale przekroczyły poziom 20 mln mkw. – mówi cytowany w komunikacie Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa. - Utrzymująca się silna dynamika podaży i popytu będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce, przekładając się na liczbę transakcji, liczbę nowych inwestycji, a także dostępność produktów.
Zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej wzrosły na koniec września do 20,2 mln mkw., czyli powiększyły się w ciągu roku o 15 proc. Średnioroczne tempo wzrostu na przestrzeni ostatnich pięciu lat wynosi 16 proc.