Reklama
Rozwiń

Wielki popyt na magazyny

Od stycznia do września wynajęto prawie 3,7 mln mkw. magazynów. Tylko w III kwartale - 1,3 mln mkw. To o 31 proc. więcej niż rok temu - podaje firma doradcza Cresa Polska.

Publikacja: 08.11.2020 14:22

Prologis Park Janki

Prologis Park Janki

Foto: materiały prasowe

Cresa publikuje raport „Occupier Insight – I - III kw. 2020 r." Z analiz tej firmy doradczej wynika, że od stycznia do września transakcje objęły niemal 3,7 mln mkw. magazynów.
W samym III kwartale wynajęto 1,3 mln mkw. powierzchni magazynowej - o 1 proc. więcej niż w III kwartale, o 21 proc. więcej niż w I kwartale i o 31 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

- Największy udział procentowy miały nowe umowy najmu (48 proc.), a w dalszej kolejności renegocjacje (28 proc.), umowy dotyczące obiektów BTS, czyli na konkretne zamówienie (19 proc.) oraz ekspansje (5 proc.). Najbardziej aktywnymi najemcami były firmy z sektora handlowego, e-commerce i operatorzy logistyczni 3PL (Third Party Logistics), którzy odpowiadali w analizowanym okresie łącznie za ponad połowę popytu brutto – podają autorzy raportu.

Największe transakcje od początku roku to wynajęcie przez najemcę z branży e-commerce 200,4 tys. mkw. w Panattoni BTS Świebodzin (II kwartał) i umowa najmu 67,5 tys. mkw. w kompleksie 7R BTS Radzymin podpisana przez najemcę z sektora handlowego (III kwartał).

- Polska osiągnęła kolejny ważny etap pod względem ilości nowoczesnej powierzchni magazynowej, której zasoby w III kwartale przekroczyły poziom 20 mln mkw. – mówi cytowany w komunikacie Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa. - Utrzymująca się silna dynamika podaży i popytu będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce, przekładając się na liczbę transakcji, liczbę nowych inwestycji, a także dostępność produktów.

Zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej wzrosły na koniec września do 20,2 mln mkw., czyli powiększyły się w ciągu roku o 15 proc. Średnioroczne tempo wzrostu na przestrzeni ostatnich pięciu lat wynosi 16 proc.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku na rynek magazynowo-przemysłowy trafiło ponad 1,7 mln mkw., z czego najwięcej w III kwartale – prawie 676 tys. mkw. Największy wzrost nowej podaży odnotowano w województwie śląskim i dolnośląskim, gdzie pojawiło się odpowiednio 410 tys. mkw. i 367,4 tys. mkw. nowej podaży.

Na koniec września w budowie było 1,5 mln mkw., z czego około 444 tys. mkw., czyli 29 proc., to powierzchnia budowana na zasadach spekulacyjnych. Najwięcej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej powstaje w województwie śląskim i mazowieckim. Trzy największe powstające inwestycje to Panattoni BTS Świebodzin, rozbudowa Prologis Park Janki i Panattoni Park Gdańsk Airport.

- Udział pustostanów w istniejących zasobach wyniósł 8,5 proc. na koniec III kwartału, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku o 2 pkt proc., natomiast w stosunku do II kwartału wzrósł on o 1,5 pkt proc. – mówi Iga Kraśniewska, ekspert w dziale badań i doradztwa firmy Cresa Polska. - Wzrost współczynnika pustostanów na koniec III skwartału wynika przede wszystkim z efektu zwiększonej bazy, do czego przyczyniła się nowa podaż, której kulminacja przypadła właśnie na okres od lipca do września – dodaje ekspertka.

Najwyższe wskaźniki powierzchni niewynajętej odnotowano w województwie świętokrzyskim (20,6 proc.) i śląskim (11 proc.).

Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?