W kompleksie Lixa BNP Paribas zajmie 22 tys. mkw. To jedna z największych umów najmu w historii polskiego rynku biurowego.

W nowym warszawskim kompleksie biurowym jest gotowych w sumie 28 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. – Nasza flagowa inwestycja zaoferuje docelowo ok. 75 tys. mkw. biur i przestrzeni handlowo-usługowej i 5,5 tys. mkw. zieleni na tarasach i ogólnodostępnych dziedzińcach – podają przedstawiciele spółki Yareal.

Pierwszy gotowy biurowiec Lixa, wzniesiony na rogu ulic Kasprzaka i Karolkowej, został już przekazany Bankowi BNP Paribas. - Do drugiego budynku, wynajętego w ponad 70 proc., wprowadzą się wkrótce kolejni najemcy - m.in. firma Solenis i sam deweloper, którego siedziba zostanie przeniesiona do Lixy w przyszłym roku – informuje firma w komunikacie. - Trwa budowa kolejnych 20 tys. mkw. powierzchni biurowej, które trafią na rynek w 2022 r.

Przestrzeń pomiędzy biurowcami na tyłach siedziby Banku BNP Paribas zajmie duży, zielony dziedziniec, który łącznie z tarasami zaoferuje ponad 3,2 tys. mkw. zieleni. - Na dziedzińcu już teraz znajduje się m.in. fontanna z dyszami, które będą rozpylały wodną mgłę w upalne dni, a wkrótce pojawią się też drzewa posadzone na pasie rodzimego gruntu, specjalnie pozostawionego w tym celu wśród budynków – opisuje deweloper.

- Ogród na dziedzińcu będzie miał charakter uniwersyteckiego kampusu - z kawiarniami i restauracjami, a także miejscami do odpoczynku wśród zieleni. W centralnej części ogrodu powstał przeszklony, wielofunkcyjny pawilon łączący lobby z przestrzenią konferencyjną i restauracyjną – opowiada Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska. - Zarówno układ przestrzeni, rozwiązania, jak i projekt architektoniczny staraliśmy się dostosować do potrzeb dużych najemców, zatrudniających głównie młodych pracowników. Zależało nam, aby niska zabudowa i dużo zielonej przestrzeni odróżniało nasz kompleks od sąsiednich wysokościowców przy rondzie Daszyńskiego. Lixa zapewni pracownikom dostęp do atrakcyjnych terenów sprzyjających rekreacji, których znaczenie stało się jeszcze większe z powodu pandemii.

Biurowce zaprojektowała pracownia HRA. Kompleks ma być certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent. - We wszystkich budynkach możliwe będzie wietrzenie pomieszczeń dzięki naturalnej wentylacji aluminiowo-szklanych fasad – opisuje deweloper. – Do kompleksu będą prowadziły nowe ścieżki rowerowe, a rowerzyści będą mieli możliwość korzystania z szatni, pryszniców i miejsc do parkowania rowerów. W podziemnym garażu znajdą się również stacje ładowania samochodów elektrycznych.