Echo po konferencji: bycze nastawienie do rynku mieszkaniowego

Grupa wierzy, że w tym i kolejnym roku skokowo zwiększy sprzedaż lokali. W czym upatruje szansy, gdy szeroki rynek hamuje?

Publikacja: 28.05.2024 13:23

Kierowana przez Nicklasa Linberga grupa Echo ma plan na większą sprzedaż mieszkań mimo hamowania na

Kierowana przez Nicklasa Linberga grupa Echo ma plan na większą sprzedaż mieszkań mimo hamowania na rynku.

Foto: Mat. prasowe

Na konferencji wynikowej menedżerowie Echo Investments przekonywali, że cele skokowego wzrostu sprzedaży mieszkań w latach 2024 i 2025 są jak najbardziej realne. O samych wynikach finansowych za I kwartał br. pisaliśmy w porannym tekście.

Czytaj więcej

Eksperci o potencjalnym fiasku programu „Na start”

Nierównowaga popytu i podaży mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

W I kwartale br. Archicom, spółka zależna Echa odpowiadająca za mieszkaniówkę, sprzedała 410 lokali. Cel na cały rok został podtrzymany, Archicom liczy na podpisanie 3 tys. umów wobec 1,84 tys. w 2023 r. Co więcej, poprzeczka na przyszły rok została ustawiona na poziomie 4 tys. lokali – i takim pułapem grupa jest zainteresowana w najbliższym czasie.

Jednak z szerokiego rynku płyną informacje o hamowaniu sprzedaży mieszkań po I kwartale, a dodatkowo jest zamieszanie wokół programu „Na start” – nasilają się pogłoski o jego całkowitym porzuceniu.

- W tej chwili sprzedaż mieszkań idzie bardzo dobrze we wszystkich naszych projektach i we wszystkich miastach – powiedział prezes Echa Nicklas Lindberg. Zgodził się, że dane ogólnopolskie mówią o schłodzeniu sprzedaży, ale w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie podaż mieszkań jest cały czas mocno niedostosowana do popytu. – Budujemy właśnie głównie na tych rynkach, stad nasze bycze nastawienie. I kwartał był dobry, a II będzie jeszcze lepszy, bo uruchamiamy kolejne projekty, m.in. w Warszawie. Przed wprowadzaniem inwestycji do oferty prowadzimy przedsprzedaż, która pokazuje nam, że zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże – podkreślił Nicklas.

Wiceprezes Echa Maciej Drozd powiedział, że Archicom będzie się starać osiągnąć cel sprzedaży 3 tys. nawet, jeśli program „Na start” nie wejdzie w życie. – Głównym problemem jest brak jasności co do konstrukcji programu i terminu jego wejścia niż to, że program może nie zostać wprowadzony. Część konsumentów może sobie bowiem pozwolić na normalny kredyt, ale czeka z decyzją, skoro potencjalnie ma szansę na lepsze warunki. Obecna sytuacja wywołuje niepewność – czy kupować, czy czekać - to powinno być szybko wyjaśnione. Skupiamy się na tym, by tak czy inaczej zrealizować cel 3 tys. – powiedział Drozd.

- Nasza oferta jest zdywersyfikowana, część mieszkań kwalifikuje się do programów, ale część kupowana jest bardzo chętnie za gotówkę. Niedawno wystartowaliśmy też z pierwszą inwestycją premium w projekcie Towarowa 22 – dodał Lindberg.

Archicom będzie więc dalej nastawiony na inwestycyjną ofensywę i kupowanie ziemi pod następne projekty. Jak wspomniano wcześniej, grupa będzie też przeznaczać część gruntów z banku przewidzianych wcześniej pod projekty komercyjne na projekty mieszkaniowe.

Czytaj więcej

Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików

Mieszkania na wynajem i akademiki to perspektywiczne rynki

Echo dalej konsekwentnie rozwija platformą PRS Resi 4 Rent, na koniec I kwartału br. liczyła ona 4,11 tys. mieszkań (25 proc. udziału w rynku najmu instytucjonalnego), a na koniec roku będzie to 6,2 tys. Cel na 2026 r. to ponad 10 tys. lokali.

- Platforma świetnie się rozwija i cieszy zainteresowaniem najemców. PRS będzie alternatywą wobec zakupu mieszkań w centrach aglomeracji, które będą coraz mniej dostępne – wskazał Lindberg.

Echo rusza też z pierwszym projektem dla platformy akademikowej – w ramach wielofunkcyjnej inwestycji w Krakowie. Celem jest stworzenie zasobu 5 tys. łóżek w ciągu 3-5 lat, 1,1 tys. ma trafić na rynek już w III kwartale 2025 r. Takie tempo ma być możliwe m.in. dzięki zastosowaniu prefabrykacji.

Na konferencji wynikowej menedżerowie Echo Investments przekonywali, że cele skokowego wzrostu sprzedaży mieszkań w latach 2024 i 2025 są jak najbardziej realne. O samych wynikach finansowych za I kwartał br. pisaliśmy w porannym tekście.

Nierównowaga popytu i podaży mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Najlepsze budynki i pomysły nagrodzone
Nieruchomości
Rynek biur to rynek dwóch prędkości. Nowe umowy i renegocjowanie starych
Nieruchomości
PROFIT Development – deweloper, który buduje na współczesne czasy
Nieruchomości
Fala ofert sprzedaży mieszkań. Kupujący są dziś rozpieszczani
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Nieruchomości
Czy rynek mieszkań poradzi sobie bez tanich kredytów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży