Echo Investment i Archicom zwiększają skalę

Grupa liczy na większą sprzedaż mieszkań, szykuje się do sprzedaży biurowców i rozwija platformy najmu mieszkań i akademików.

Publikacja: 28.05.2024 09:34

Echo i Archicom zwiększają skalę na rynku nieruchomości. Chcą sprzedawać więcej mieszkań.

Echo i Archicom zwiększają skalę na rynku nieruchomości. Chcą sprzedawać więcej mieszkań.

Foto: Mat. prasowe

Deweloper nieruchomości komercyjnych i główny akcjonariusz mieszkaniowego Archicomu w I kwartale br. miał 13,3 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. 

Czytaj więcej

Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę

Sprzedaż mieszkań kluczowa dla bieżących wyników grupy

Skonsolidowane przychody zwiększyły się o 71 proc., do 359 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży o 76 proc., do ponad 125 mln zł.

Największy udział w tych wynikach miała mieszkaniówka realizowana przez notowany oddzielnie na GPW Archicom. Przychody segmentu mieszkaniowego Echa podwoiły się, do 295 mln zł. Klienci odebrali klucze do 415 mieszkań, o 42 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży zwiększyła się z 32,6 proc. do 34,6 proc., w efekcie zysk brutto ze sprzedaży był większy o 114 proc. i sięgnął 102 mln zł.

Echo buduje nieruchomości komercyjne, by docelowo je sprzedawać – do znalezienia kupca czerpie przychody z najmu, dlatego trudno w tym segmencie trudno o powtarzalność. W I kwartale przychody segmentu komercyjnego wyniosły prawie 55 mln zł (o 5,4 proc. mniej rok do roku), a zysk brutto ze sprzedaży 16,5 mln zł (mniej o 16 proc.).

Podobnie w przypadku segmentu Resi 4 Rent – to platforma mieszkań na wynajem, w której echo ma 30 proc. udziałów i jest nadwornym budowniczym za wynagrodzeniem. Przychody segmentu wzrosły o 63 proc., do 9,5 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży o 75 proc., do 6,9 mln zł.

W sprawozdaniu za I kwartał br. pojawił się już nowy segment – budowa akademików, choć oczywiście na razie generuje koszty. Echo we współpracy z kolejnym inwestorem chce powtórzyć sukces Resi 4 Rent.

Biznes komercyjny ma za to duży wpływ na wyniki operacyjne z racji cyklicznej aktualizacji wartości portfela posiadanych i budowanych nieruchomości. W I kwartale br. grupa zaksięgowała 34 mln zł papierowej straty wobec 0,8 mln zł na plusie rok wcześniej. Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 43,4 mln zł, o 71 proc. więcej niż rok wcześniej. Sama mieszkaniówka wypracowała 69 mln zł zysku operacyjnego.

Czytaj więcej

Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików

Echo chce sprzedawać więcej mieszkań, rozwija platformy PRS i akademikową 

W I kwartale br. grupa sprzedała 410 mieszkań, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej i 21 proc. mniej niż w IV kwartale ub.r. Celem na ten rok jest podpisanie 3 tys. umów wobec 1,84 tys. w 2023 r.

Na platformę Resi 4 Rent składa się 4,1 tys. gotowych i niemal w pełni wynajętych mieszkań, co daje grupie 25-proc. udział w rynku. Echo jeszcze długo będzie dystansować konkurencję - w budowie i projektowaniu jest 8,8 tys. lokali.

W przypadku platformy akademikowej ambicja jest budowa sieci 5 tys. łóżek w 3-5 lat.

Rynek inwestycyjny powoli się budzi. Echo chce sprzedać biurowce

W segmencie komercyjnym trwa zabudowa 6,5-ha działki przy ul. Towarowej 22 w Warszawie. Echo współpracuje tu z większościowym partnerem, AFI Europe, ale część mieszkaniową realizuje na własny rachunek. Stan surowy osiągnął pierwszy biurowiec Office House. Z kolei Archicom ruszył kilka dni temu ze sprzedażą apartamentów premium.

Echo buduje tez biurowiec we Wrocławiu i szykuje się do projektu wielofunkcyjnego w Krakowie (biura i mieszkania).

Gotowe biurowce są w pełni wynajęte, te w budowie są w trakcie komercjalizacji. Rynek inwestycyjny powoli budzi się z letargu wywołanego wysokimi stopami procentowymi, Echo spodziewa się, że nieruchomości uda się sprzedać w II połowie tego i I połowie przyszłego roku.

Czytaj więcej

Archicom rusza z mieszkaniową częścią projektu Towarowa 22 w Warszawie

Deweloper nieruchomości komercyjnych i główny akcjonariusz mieszkaniowego Archicomu w I kwartale br. miał 13,3 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. 

Sprzedaż mieszkań kluczowa dla bieżących wyników grupy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Wielka transakcja na rynku magazynów. 100 tysięcy metrów wzięte
Nieruchomości
Rynek wtórny. To czas przecen i rabatów
Nieruchomości
REIT-y to nuda i przewidywalność, czego nie można powiedzieć o OZE
Nieruchomości
Kredyt „Na start”. Firmy robią swoje
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nieruchomości
Na domowe spa musi być pozwolenie
Nieruchomości
Rynek transakcyjny w Polsce na wiosnę obudził się z letargu