Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 01:42 Publikacja: 18.01.2024 21:01
Foto: mat. pras.
2023 r. upłynął pod znakiem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” i kłopotów z podażą mieszkań. Jaki udział w waszej sprzedaży mieli klienci z subsydiowanym kredytem?
Żeby zrozumieć, co się wydarzyło w 2023 r. na rynku, należy cofnąć się do 2022 r., który zaczął się dobrze, ponieważ popyt i podaż były we względnej równowadze pomimo wyższej inflacji. Wybuch wojny w Ukrainie zmienił wszystko: świat wstrzymał oddech, klienci decyzję o zakupach, deweloperzy starty nowych projektów – i to był początek luki podażowej. W III kwartale rynek osiągnął dno, pod koniec 2022 r. deweloperzy nie spodziewali się tego, co się wydarzy w 2023 r. Nastąpiła zapowiedź programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i choć wiadomo było, że ruszy on w lipcu, uaktywnili się klienci, którzy wiedzieli, że nie spełnią kryteriów programu, a przy ograniczonej ofercie mieszkań nie ma na co czekać i konkurować w wakacje z beneficjentami programu. Zaczął się szturm na biura sprzedaży, szczególnie mocny był III kwartał, kiedy dołączyli nabywcy korzystający z programu. Ostatni kwartał był nieco słabszy od trzeciego, ale reasumując, cały 2023 r. był fantastyczny dla deweloperów i koszmarny dla klientów: oferta mieszkań była mała, czasu na decyzje – często przecież życiowe – praktycznie nie było, a ceny wzrosły.
Ostatni kwartał 2023 r. wypadł solidnie pod względem sprzedaży i bardzo dobrze pod względem podaży, mimo słabszego grudnia. Ten rok może upłynąć również pod znakiem braku rynkowej równowagi i... dalszych podwyżek cen.
W 2023 r. średnie ceny w zależności od rynku urosły o 14–22 proc. Popyt napędzany był nie tylko „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”.
W IV kwartale 2023 r. deweloperzy przełamali negatywny trend. Wprowadzili do oferty więcej mieszkań niż sprzedali. Wraca stabilizacja?
Radykalne zwiększenie podaży lokali z segmentu popularnego byłoby remedium – ale rynek nie sprzyja takim ruchom.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas