Sprzedaż mieszkań pod koniec roku wyhamowała, urosła podaż

W IV kwartale 2023 r. deweloperzy przełamali negatywny trend. Wprowadzili do oferty więcej mieszkań niż sprzedali. Wraca stabilizacja?

Publikacja: 09.01.2024 14:42

Sprzedaż mieszkań pod koniec roku wyhamowała, urosła podaż

Foto: Mat. prasowe

Według wstępnych szacunków firmy JLL w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali w 2023 r. ponad 57 tys. mieszkań, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w bardzo słabym 2022 r. To również o ponad 16 proc. mniej od bardzo mocnego 2021 r. W samym IV kwartale ub.r. sprzedaż szacowana była na 14,2 tys. lokali, czyli o 13 procent mniej kwartał do kwartału.

W 2023 r. w Warszawie sprzedano ponad 19 tys. mieszkań, w Krakowie ponad 10 tys., w Trójmieście 9 tys., we Wrocławiu 8,4 tys., w Łodzi 5,4 tys., a w Poznaniu 5,3 tys.

Dopalacz i wyzwania

- Liczba sprzedanych mieszkań w całym 2023 r. w sześciu największych aglomeracjach wróciła do poziomu z okresu dobrej koniunktury, jeszcze przed pandemią. Wynik prawie 58 tys. sprzedanych mieszkań w sytuacji wysokiej inflacji i stóp procentowych można uznać za bardzo dobry – oceniła Aleksandra Gawrońska, szefowa działu badań rynku mieszkaniowego w JLL. – W 2023 r. popyt dostał dodatkowy zastrzyk w postaci programu wspierającego zakupy pierwszych mieszkań, co doprowadziło do podpisania do końca 2023 r. około 60 tys. umów kredytowych, z czego zapewne około 35-40 proc. dotyczyła rynku pierwotnego, a na największych rynkach zawartych zostało dzięki temu około 10 tys. transakcji. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” był zatem czynnikiem silnie wspierającym popyt i dodatkowo mobilizującym, zwłaszcza od II kwartału, pozostałe grupy nabywców do szybszego podjęcia decyzji zakupowych — wskazała.

O ile sprzedaż w IV kwartale była słabsza niż w III kwartale, na który przypadał szczyt składanych wniosków kredytowych (16,4 tys. mieszkań), o tyle uwagę zwraca wzrost podaży do 16 tys. - pierwszy raz od III kwartału 2022 r. liczba lokali wprowadzonych na rynek była wyższa niż sprzedaż.

W skali całego 2023 r. w sześciu aglomeracjach do oferty weszło 43 tys. mieszkań, a oferta na koniec grudnia skurczyła się do 36,3 tys. lokali.

Nowe rozdanie

- Dane rynkowe wskazują, że 2023 r. zapisze się w historii jako okres z wyjątkowo dobrą sprzedażą, co jednak odbyło się pewnym kosztem. Najprawdopodobniej liczba podpisanych ostatecznie umów w ramach kredytu 2 proc. zbliży się do 70 tys., co będzie oznaczało dla nowego rządu konieczność zwiększenia środków na dopłaty do już udzielonych kredytów. To zobowiązanie zaciągnięte przez poprzedni rząd będzie musiało zostać dotrzymane, co stawia pytanie, czy znacząco wpłynie to na ewentualne korekty w proponowanym nowym programie „Mieszkanie na start” mającym zastąpić „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – powiedziała Gawrońska. - W 2024 r. wchodzimy z długą listą niewiadomych i ryzyka, począwszy od geopolityki i sytuacji na Ukrainie, przez postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej jako miejsca na długoterminowe inwestowanie kapitału czy oceny wpływu „zielonej” polityki europejskiej i jej konsekwencji dla Polski. Po dyskusjach o „Mieszkaniu na start” będziemy zapewne w kolejnych miesiącach analizować kolejne propozycje z zakresu polityki mieszkaniowej. Nowe regulacje takie jak reforma planowania, zmiany warunków technicznych czy kwestie związane z Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym również będą wpływały zarówno na procesy deweloperskie, ale również na stronę popytową. Pewne jest jedno: o rynku mieszkaniowym w 2024 r. będą mówili wszyscy – podsumowała.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu