- Dla wielu studentów i młodych ludzi, którzy znajdują się na starcie pracy zawodowej wynajęcie nawet najmniejszej kawalerki jest dużym obciążeniem domowego budżetu - zwraca uwagę Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert z Grupy Emmerson. - O wiele taniej jest wynająć pokój w większym lokalu zamieszkiwanym przez kilka osób - dodaje.
Także Aleksandra Kubicka z serwisu nieruchomości otoDom.pl mówi, że koszty związane z utrzymaniem mieszkania są wysokie. - Dla studentów najtańszą opcją jest miejsce w akademiku. Chociaż domy studenckie w ostatnich latach są remontowane i standard niektórych jest bardzo wysoki, to wciąż znaleźć można takie, w których łazienka jest jedna - na korytarzu, a w pokoju o powierzchni 12 mkw. mieszkają trzy osoby - opowiada Aleksandra Kubicka. - Nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie.
Jarosław Mikołaj Skoczeń dodaje, że alternatywą jest wynajęcie pokoju lub miejsca w pokoju w mieszkaniu wynajmowanym wspólnie przez kilka osób. - Takie rozwiązanie jest również bardzo popularne wśród młodych ludzi po studiach, którzy dopiero zaczęli pracę i ich dochody nie są wystarczające, żeby wynająć mieszkanie w pojedynkę - zauważa ekspert Emmersona. - Pierwszą opcją jest wspólne poszukiwanie mieszkania przez grupę znajomych. Dużo jest również ofert dotyczących wynajmu samego pokoju. Dodatkowo coraz więcej wynajmujących przystosowuje swoje mieszkania tak, aby mogły być one wynajmowane pokojami, chociaż najwięcej pokoi oferowanych jest w mieszkaniach, gdzie jeden ze współlokatorów się wyprowadził - dodaje.
Z analiz Emmersona i portalu otoDom.pl wynika, że takich ofert jest najwięcej w miastach akademickich. Analitycy z Działy Badań i Analiz Grupy Emmerson sprawdzili, ile wynoszą opłaty za wynajęcie pokoju w wybranych miastach. - Jak się można było spodziewać, najdrożej jest w Warszawie, gdzie za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić nawet ponad 1 tys. zł miesięcznie - mówi Skoczeń. - Warto jednak zaznaczyć, że podane kwoty uwzględniają czynsz administracyjny, w odróżnieniu od np. od Krakowa, gdzie w większości przypadków czynsz ten najemca płaci oddzielnie - zastrzega.
- Niższe czynsze w Krakowie wynikać mogą też ze standardu mieszkań, który w tym mieście jest jednak niższy niż w stolicy - dopowiada Aleksandra Kubicka. - Oferta pokoi na wynajem we Wrocławiu jest zróżnicowana – od starych i zaniedbanych po nowocześnie wykończone i świeżo oddane. Stąd też wynika znaczna rozpiętość cenowa. Podobnie jest w Poznaniu, chociaż najwięcej pokoi oferowanych jest w granicy średniej wysokości czynszu, a pokoje najdroższe stanowią stosunkowo niewielki odsetek oferty - zauważa.