Dużo taniej na przedmieściach

Mieszkania w podmiejskich gminach bywają nawet o połowę tańsze niż w stolicach regionów – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 15.09.2023 11:29

Dużo taniej na przedmieściach

Foto: Adobe Stock

-W niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest jednak trudne ze względu na ograniczoną ofertę – zastrzegają autorzy raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.

Więcej metrów

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Toruń, Zielona Góra. – Różnice między cenami mieszkań w tych miastach a gminami ościennymi są największe – wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl.- Za metr mieszkania z rynku wtórnego poza dużym miastem zapłacimy czasem nawet o 50 proc. mniej niż w stolicy województwa.

Dane Nieruchomosci-online.pl wskazują, że do 40 proc. mniej zapłacimy za lokale w okolicach stolic takich województw jak Poznań, Bydgoszcz, Opole, Szczecin i Gorzów Wielkopolski.

Dziś tylko w trzech aglomeracjach – w Łodzi, Olsztynie i Rzeszowie różnice pomiędzy miastem a gminami sięgają maksymalnie 30 proc.  – Drożejące mieszkania w dużych miastach sprawiają, że Polacy coraz częściej spoglądają w kierunku gmin ościennych. Tam ceny używanych mieszkań są niższe, dzięki czemu kupujący mogą sobie pozwolić na większy metraż – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. – Duża oszczędność i lepsze warunki mieszkaniowe potrafią brać górę nad minusami, takimi jak konieczność dojazdu do miasta czy słabiej rozwinięta infrastruktura.

Serwis podaje średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego w największych ośrodkach miejskich w sierpniu tego roku.
W Warszawie jest to 15,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich - od 7,4 do 13,2 tys. zł za mkw. Przeciętna cena mkw. lokalu z drugiej ręki w Krakowie wyniosła w sierpniu 14 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 7,1 do 9,9 tys. zł za mkw.

We Wrocławiu jest to 11,8 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 6 do 9,2 tys. zł za mkw., w Łodzi - 7,6 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 5,5 do 6,2 tys. zł za mkw., w Poznaniu - 10,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 6 do 8,2 tys. zł za mkw., w Gdańsku - 13,1 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 6,9 do 14,2 tys. zł za mkw.

Jak jednak mówią autorzy raportu, w niektórych województwach znalezienie mieszkania w bliskim sąsiedztwie dużego miasta może być jednak trudne. - Powodem jest mała podaż mieszkań na rynku wtórnym w gminach. Pod tym względem w najgorszej sytuacji są okolice Kielc, Opola, Lublina i Rzeszowa. Analiza liczby ogłoszeń w sierpniu 2023 r. pokazała, że wybór mieszkań w gminach sąsiadujących z tymi miastami jest bardzo ograniczony i często sprowadza się do kilku - kilkunastu ofert – wskazują. - W efekcie ponad 95 proc. mieszkań na sprzedaż zlokalizowanych jest tam w głównym mieście regionu.

Może dom

-W cenie mieszkania w dobrej lokalizacji w dużym mieście można kupić dom na przedmieściach lub w pobliskiej gminie. Na przykład w Białymstoku średnia cena mieszkania wynosi 8,7 tys. zł za mkw., a za metr domu wolnostojącego pod miastem właściciele oczekują od 4 do 6,2 tys. zł – mówi Rafał Bieńkowski. - Jak wynika z naszych analiz i z relacji biur nieruchomości, Polacy najczęściej poszukują szeregówek i bliźniaków o powierzchni 80-100 mkw. oraz domów wolnostojących do 120 mkw.

Serwis podaje średnie ceny ofertowe domów wolnostojących w największych ośrodkach miejskich obowiązujące w sierpniu.
W Warszawie jest to 10 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 6,6 do 9,6 tys. zł za mkw., w Krakowie - 9,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4,2 do 8,8 tys. zł za mkw., we Wrocławiu – 8,8 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4 do 8,6 tys. zł za mkw., Łodzi - 6,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4 do 5,6 tys. zł za mkw., w Poznaniu - 7,8 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4,4 do 8,2 tys. zł za mkw., w Gdańsku – 8,9 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 4,9 do 7,5 tys. zł za mkw.

Drogie działki

-Duże różnice widać także na rynku działek budowlanych. Analiza obejmuje grunty o powierzchni 800-2500 mkw. Mała podaż parceli w największych miastach sprawia, że są one bardzo drogie – wynika z raportu serwisu Nieruchomosci-online.pl. – Ale w niektórych gminach wokół dużych miast można znaleźć działki w cenie znacznie poniżej 200 zł za mkw. Czasem – nawet za 100 zł za mkw.

W Warszawie średnia cena działki budowlanej to 724 zł za mkw., w gminach podmiejskich - od 161 do 702 zł za mkw. W Krakowie jest to 475 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 139 do 377 zł za mkw., we Wrocławiu - 480 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 82 do 368 zł za mkw., w Łodzi - 340 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 116 do 163 zł za mkw., w Poznaniu - 599 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 173 do 486 zł za mkw., w Gdańsku - 531 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 104 do 343 zł za mkw.

-W niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest jednak trudne ze względu na ograniczoną ofertę – zastrzegają autorzy raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.

Więcej metrów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie