Dużo taniej na przedmieściach

Mieszkania w podmiejskich gminach bywają nawet o połowę tańsze niż w stolicach regionów – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 15.09.2023 11:29

Dużo taniej na przedmieściach

Foto: Adobe Stock

-W niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest jednak trudne ze względu na ograniczoną ofertę – zastrzegają autorzy raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.

Więcej metrów

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Toruń, Zielona Góra. – Różnice między cenami mieszkań w tych miastach a gminami ościennymi są największe – wskazują analitycy portalu Nieruchomosci-online.pl.- Za metr mieszkania z rynku wtórnego poza dużym miastem zapłacimy czasem nawet o 50 proc. mniej niż w stolicy województwa.

Dane Nieruchomosci-online.pl wskazują, że do 40 proc. mniej zapłacimy za lokale w okolicach stolic takich województw jak Poznań, Bydgoszcz, Opole, Szczecin i Gorzów Wielkopolski.

Dziś tylko w trzech aglomeracjach – w Łodzi, Olsztynie i Rzeszowie różnice pomiędzy miastem a gminami sięgają maksymalnie 30 proc.  – Drożejące mieszkania w dużych miastach sprawiają, że Polacy coraz częściej spoglądają w kierunku gmin ościennych. Tam ceny używanych mieszkań są niższe, dzięki czemu kupujący mogą sobie pozwolić na większy metraż – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. – Duża oszczędność i lepsze warunki mieszkaniowe potrafią brać górę nad minusami, takimi jak konieczność dojazdu do miasta czy słabiej rozwinięta infrastruktura.

Serwis podaje średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego w największych ośrodkach miejskich w sierpniu tego roku.
W Warszawie jest to 15,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich - od 7,4 do 13,2 tys. zł za mkw. Przeciętna cena mkw. lokalu z drugiej ręki w Krakowie wyniosła w sierpniu 14 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 7,1 do 9,9 tys. zł za mkw.

We Wrocławiu jest to 11,8 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 6 do 9,2 tys. zł za mkw., w Łodzi - 7,6 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 5,5 do 6,2 tys. zł za mkw., w Poznaniu - 10,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 6 do 8,2 tys. zł za mkw., w Gdańsku - 13,1 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 6,9 do 14,2 tys. zł za mkw.

Jak jednak mówią autorzy raportu, w niektórych województwach znalezienie mieszkania w bliskim sąsiedztwie dużego miasta może być jednak trudne. - Powodem jest mała podaż mieszkań na rynku wtórnym w gminach. Pod tym względem w najgorszej sytuacji są okolice Kielc, Opola, Lublina i Rzeszowa. Analiza liczby ogłoszeń w sierpniu 2023 r. pokazała, że wybór mieszkań w gminach sąsiadujących z tymi miastami jest bardzo ograniczony i często sprowadza się do kilku - kilkunastu ofert – wskazują. - W efekcie ponad 95 proc. mieszkań na sprzedaż zlokalizowanych jest tam w głównym mieście regionu.

Może dom

-W cenie mieszkania w dobrej lokalizacji w dużym mieście można kupić dom na przedmieściach lub w pobliskiej gminie. Na przykład w Białymstoku średnia cena mieszkania wynosi 8,7 tys. zł za mkw., a za metr domu wolnostojącego pod miastem właściciele oczekują od 4 do 6,2 tys. zł – mówi Rafał Bieńkowski. - Jak wynika z naszych analiz i z relacji biur nieruchomości, Polacy najczęściej poszukują szeregówek i bliźniaków o powierzchni 80-100 mkw. oraz domów wolnostojących do 120 mkw.

Serwis podaje średnie ceny ofertowe domów wolnostojących w największych ośrodkach miejskich obowiązujące w sierpniu.
W Warszawie jest to 10 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 6,6 do 9,6 tys. zł za mkw., w Krakowie - 9,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4,2 do 8,8 tys. zł za mkw., we Wrocławiu – 8,8 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4 do 8,6 tys. zł za mkw., Łodzi - 6,3 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4 do 5,6 tys. zł za mkw., w Poznaniu - 7,8 tys. zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 4,4 do 8,2 tys. zł za mkw., w Gdańsku – 8,9 tys. zł za mkw., a w gminach podmiejskich – od 4,9 do 7,5 tys. zł za mkw.

Drogie działki

-Duże różnice widać także na rynku działek budowlanych. Analiza obejmuje grunty o powierzchni 800-2500 mkw. Mała podaż parceli w największych miastach sprawia, że są one bardzo drogie – wynika z raportu serwisu Nieruchomosci-online.pl. – Ale w niektórych gminach wokół dużych miast można znaleźć działki w cenie znacznie poniżej 200 zł za mkw. Czasem – nawet za 100 zł za mkw.

W Warszawie średnia cena działki budowlanej to 724 zł za mkw., w gminach podmiejskich - od 161 do 702 zł za mkw. W Krakowie jest to 475 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 139 do 377 zł za mkw., we Wrocławiu - 480 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 82 do 368 zł za mkw., w Łodzi - 340 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 116 do 163 zł za mkw., w Poznaniu - 599 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 173 do 486 zł za mkw., w Gdańsku - 531 zł za mkw., w gminach podmiejskich – od 104 do 343 zł za mkw.

-W niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest jednak trudne ze względu na ograniczoną ofertę – zastrzegają autorzy raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.

Więcej metrów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Panattoni buduje spekulacyjnie na Pomorzu
Nieruchomości
Za mieszkania płacimy coraz więcej
Nieruchomości
Echo po konferencji: bycze nastawienie do rynku mieszkaniowego
Nieruchomości
Eksperci o potencjalnym fiasku programu „Na start”
Nieruchomości
Echo Investment i Archicom zwiększają skalę
Nieruchomości
Mieszkań na przeciętną kieszeń jest coraz mniej