Kredyt 2 proc. oficjalnie zamienił się w 0 proc. Jest decyzja Senatu

Senat chce korzystnych procentów: bezpiecznych kredytów mieszkaniowych z zerowymi odsetkami i rekompensat w wysokości 65 proc. przychodów dla przedsiębiorców znad wschodniej granicy. Preferencyjne kredyty i pomoc dla pogranicza są w jednej ustawie.

Publikacja: 12.05.2023 15:19

Senatorowie podczas czwartkowego posiedzenia

Senatorowie podczas czwartkowego posiedzenia

Foto: PAP/Leszek Szymański

Na zakończonym we czwartek posiedzeniu Senat wprowadził poprawki do ustawy, która gwarantuje pomoc państwa dla dwóch grup obywateli: oszczędzających na mieszkanie oraz przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem wschodnich przejść granicznych. Wprawdzie zestawienie tych dwóch kwestii w jednej ustawie jest dość przypadkowe, ale takiego osobliwego zabiegu legislacyjnego dokonał wcześniej Sejm.

Ustawa w sejmowej wersji zakładała, że podstawową preferencją dla zaciągających kredyty na mieszkanie będzie niskie, bo 2-procentowe ich oprocentowanie. Ta niska stawka miałaby być efektem dopłat państwa. Senatorowie zaproponowali, by zaangażowanie państwowych środków było jeszcze większe, a stopa procentowa dla kredytobiorców spadła do zera.

Ustawa ta przewiduje też uruchomienie korzystnych form oszczędzania na zakup mieszkania. Oszczędzający mogliby otrzymać od państwa specjalne premie za takie oszczędzanie. Niwelowałyby one wzrost cen mieszkań lub ogólna stopę inflacji. Senat uchwalił poprawkę wydłużającą z 3 do 5 dni termin dla banków na wprowadzenie wpisów do systemu ewidencji dopłat, tak aby ten obowiązek był możliwy do spełnienia. Senatorowie chcą też zlikwidować obowiązek każdorazowego zgłaszania do urzędu skarbowego comiesięcznych wpłat na konto mieszkaniowe.

Czytaj więcej

Kredyt 2 proc. na mieszkanie: Minister zakłada się o roczną pensję

Zresztą to niejedyna zmiana podatkowa, jaką zaproponowali senatorowie. Dodali też poprawkę, która zwalnia z podatku od spadków i darowizn wpłat na konto mieszkaniowe dokonywanych przez członków najbliższej rodziny osoby oszczędzającej. Senat pozostawił w ustawie preferencje w podatku dochodowym odo osób fizycznych dla oszczędzających. Zwolnione z PIT zostały przychody z trzech kategorii: dopłaty do rat preferencyjnych kredytów, państwowe premie i odsetki od środków gromadzonych na kontach mieszkaniowych.

Senat zaproponował tez zasadniczą zmianę w nowych przepisach ustawy o ochronie granicy państwowej. To właśnie tam Sejm umieścił przepisy o rekompensatach dla firm poszkodowanych wskutek zamknięcia przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach. Przypomnijmy, że ta motywowana politycznie decyzja rządu oznaczała nagłą utratę klientów dla sklepów, kantorów czy hoteli z Podlasia, które żyły niemal wyłącznie z ruchu podróżnych przez te przejścia. W wersji sejmowej proponowano pomoc jako równowartość minimalnego wynagrodzenia (3490 zł) na każdego pracownika poszkodowanej firmy, wypłacana raz na kwartał.

Senatorowie przychylili się do głosów przedsiębiorców z białoruskiego pogranicza, którzy alarmowali, że takie wsparcie jest dalece niewystarczające. Dlatego według poprawki oprócz takich wypłat firmy te mogły otrzymać do trzech razy w roku kalendarzowym pomoc w wysokości 65 proc. średniego przychodu wygenerowanego w gminie w ciągu 3 z 6 miesięcy poprzedzających zamknięcie przejścia granicznego. Podobne wsparcie otrzymywali przedsiębiorcy poszkodowani wskutek wprowadzenia stanu wyjątkowego nad granicą białoruską w 2021 roku.

Czytaj więcej

Leszek Kieliszewski: Kredyt 2% na straży dobrych obyczajów

Senackie poprawki zmieniły tez próg spadku dochodów przygranicznych przedsiębiorców, uprawniający do otrzymania pomocy. W wersji sejmowej pomoc przysługiwałby tym, których obroty spadły o połowę, a Senat zaproponował, by było to 25 proc.

Ustawą zajmie się teraz ponownie Sejm. Będzie mógł rozpatrzyć senackie poprawki najwcześniej na posiedzeniu planowanym na 24-26 maja. Przepisy o systemie wsparcia oszczędzania na mieszkanie mają wejść w życie 1 lipca 2023 r., a regulacje o wsparciu firm z pogranicza – już nazajutrz po ogłoszeniu ustawy

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach