Zużycie energii mniejsze o ok. 48 proc., prawie 4 miliony litrów zaoszczędzonej w ciągu roku wody i emisja CO2 zredukowana o ponad 3,9 tys. ton – to oszczędności warszawskiego biurowca P180. Biurowiec firmy Skanska dostał certyfikat LEED Core & Shell na poziome platynowym. To międzynarodowy system oceny budynków m.in. pod względem oszczędności energii, wody. Na ocenę wpływa też użycie materiałów z recyklingu, dostęp do alternatywnych i publicznych środków transportu.

– Nie mamy planety B, więc musimy zadbać o tę, na której żyjemy, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń – mówi cytowana w komunikacie Monika Chacińska, ekspertka ds. środowiska w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dodaje, że przy budowie P180 wykorzystano niskoemisyjny beton. Do budowy posłużyły też  materiały z recyklingu oraz te pochodzące od lokalnych dostawców. W środku wykorzystano certyfikowane drewno. Biurowiec jest w całości zasilany z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe. W budynku działa też system BMS. W biurach są urządzenia do kontroli temperatury.