Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 01:04 Publikacja: 21.07.2022 21:14
Foto: Serwis Rzeczypoposlitej Polskiej
Prób rozprawienia się z problemami obowiązującego od 19 lat systemu planowania przestrzennego było już kilka.
PIOTR UŚCIŃSKI: Zaproponowane przez nas zmiany mają na celu przede wszystkim ujednolicenie i uproszczenie procedur planistycznych, wzmocnienie roli społeczeństwa w tworzeniu aktów planowania przestrzennego oraz rozwój cyfryzacji w planowaniu. Nie wywracamy do góry nogami systemu planowania przestrzennego, a stopniowo go ulepszamy. Skupiamy się teraz na kluczowych zagadnieniach, by każda gmina w Polsce mogła kreować wysokiej jakości przestrzeń. Wierzę, że tym razem uda się wprowadzić przepisy, tym bardziej, że reforma jest oczekiwana od kilkunastu lat szczególnie przez mieszkańców, samorządy oraz inwestorów.
Branża nieruchomościowa i budowlana jest w fazie głębokiej transformacji. Sytuacja geopolityczna tylko przyspieszy ten proces.
Plany miejscowe będą w każdej gminie. Sprzedajesz działkę czy nie, zapłacisz samorządowi daninę.
Prospekt informacyjny to prawdziwe pole minowe – mówią deweloperzy, przygotowujący się do inwestycji pod nową ustawą.
Rząd chce rozciągnąć uproszczoną procedurę wznoszenia domów jednorodzinnych na wszystkie budynki, bez względu na metraż. To niebezpieczne – mówią eksperci.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa deweloperska. Nie wszyscy wiedzą, że ostatni raz mogą budować na starych zasadach.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas