Od 1 stycznia 2017 r. ma zniknąć prawo użytkowania wieczystego, ale tylko w budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu miliony właścicieli mieszkań i lokali usługowych w blokach stojących na użytkowanym samorządowym gruncie staną się jego właścicielami. Odpowiedni projekt zmian w prawie przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury.
– Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów wszystkie udziały w prawie użytkowania wieczystego przekształcą się w udziały w prawie własności gruntu – potwierdza Kazimierz Smoliński, wiceminister budownictwa i infrastruktury.
Tak będzie jednak tylko w wypadku budynków wielorodzinnych. Zmiany nie obejmą właścicieli domów jednorodzinnych i działek komercyjnych przeznaczonych np. pod usługi.
Dziś co prawda można przekształcić prawo użytkowania we własność, ale taką operację blokuje brak zgody chociażby jednego współużytkownika. I z tego powodu ministerstwo chce uwłaszczenia wszystkich z mocy prawa. Na takiej zmianie mogą jednak stracić samorządy, które pobierają roczną opłatę za użytkowanie.
– Samorządy nie stracą – zapewnia Smoliński. – Osoby, które staną się właścicielami gruntu, będą im płacić przez okres, na który ustanowiono użytkowanie wieczyste, roczną opłatę w wysokości, jaka obowiązywała w dacie wejścia w życie nowych przepisów.