Przygotowany dla tego projektu serwis umożliwia wyszukiwanie według różnych kryteriów funkcjonalnych, takich jak liczba kondygnacji, liczba pokoi itp. Obecnie można zapoznać się z pierwszymi 20 projektami. Będzie ich 70.

– Nigdy nie istniał żaden przepis obligujący głównego inspektora nadzoru budowlanego czy ministra rozwoju i technologii do posiadania projektów budowlanych, które mogłyby być bezpłatnie udostępniane. Tym bardziej cieszy, że administracja publiczna zrobiła więcej, niż wynika z przepisów prawa – mówi Michał Widelski, dyrektor generalny GUNB. – Wymagało to zaangażowania ekspertów działających w sądzie konkursowym czy wspólnie z nami oceniających projekty pod względem technicznym.

Czytaj więcej

Domy do 70 m2 bez pozwolenia. Andrzej Duda podpisał ustawę

MRiT zapowiada kolejne ułatwienia proceduralne, także w obszarze cyfryzacji procesu budowlanego. Szczegóły mają się pojawić w serwisie internetowym GUNB.

Zmiany w prawie budowlanym od 3 stycznia br. przewidują, że każdy, kto ma działkę budowlaną, może postawić na niej w uproszczonej procedurze dom mieszkalny do 70 mkw.