Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński rozważa zmiany w prawie budowlanym. Jak przyznał w rozmowie z PAP, będzie wsparcie samorządów w uporaniu się z trudnościami w inwestowaniu w pustostany. Wiele z nich jest w opłakanym stanie. Tymczasem rynek potrzebuje dostępnych i możliwie tanich lokali mieszkalnych.

Zgodnie z deklaracją wiceministra uproszczone zostaną procedury pozwalają- ce przystosować lokale do celów mieszkaniowych. Ma to skłonić samorządy przede wszystkim do zewidencjonowania stanu gminnych nieruchomości, które obecnie nie są użytkowane, a następnie do przystosowania ich do celów mieszkaniowych. Minister zachęca także do skorzystania z funduszu dopłat z Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ten, co do zasady, może pokryć maksymalnie 80 proc. wartości inwestycji. Środki te można przeznaczyć na remont lokali mieszkalnych zwiększających mieszkaniowy zasób gminy. Obecnie procedowany jest projekt nowelizacji w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Przewiduje on zwiększenie funduszu dopłat o dodatkowe co najmniej 1,2 mld zł.

Minister Uściński nie zaprzeczył przy tym doniesieniom „Rzeczpospolitej” o pracach nad opodatkowaniem pustostanów. Przyznał, że prowadzone były analizy.

Czytaj więcej

Karuzela z pustostanami. Morawiecki przyznał, że rząd planuje interwencje