NSA: Dwór w Kobielach Nowych wrócił do Bnińskich

Zespół dworsko-parkowy w Kobielach Nowych zwrócony zgodnie z prawem – przesądził sąd, oddalając skargę wójta.

Aktualizacja: 07.09.2016 20:30 Publikacja: 07.09.2016 18:13

NSA: Dwór w Kobielach Nowych wrócił do Bnińskich

Foto: 123RF

W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla trójki spadkobierców Marii Bnińskiej, którym udało się odzyskać dwór w Kobielach Wielkich. Przesądził bowiem, że nie dojdzie do wznowienia postępowania w tej sprawie. Domagał się tego wójt Kobieli Wielkich.

Dzięki temu orzeczeniu rodzina będzie mogła wpisać się jako jego właściciele w księdze wieczystej.

Obecnie dwór jest opuszczony i w ruinie. Dwukrotnie też się spalił. Syn Marii Bnińskiej zapowiada, że razem z siostrami przywróci dawny jego blask.

– Mam nadzieję, że stopniowo uda się go wyremontować i będziemy mogli w nim zamieszkać – mówi Andrzej Bniński.

Dwór ruina, a wójt skarży

O dawny dom rodzinny nieżyjąca Maria Bnińska walczyła od 1989 r. Dwór z parkiem modrzewiowym został odebrany jej rodzinie po II wojnie światowej na podstawie dekretu o reformie rolnej.

Dwór chciała odzyskać na podstawie § 5 rozporządzenia ministra rolnictwa i reform rolnych w sprawie wykonania dekretu PKWN.

Początkowo miała z tym wielkie problemy, m.in. wojewoda łódzki odmówił zwrotu dworu. Później jednak jego decyzję uchylił minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jego zdaniem był zbędny na cele reformy rolnej i można go zwrócić Marii Bnińskiej. Przeciwko temu zaprotestował wójt Kobieli Wielkich. Jego zdaniem decyzja zwrotowa została wydana przy zastosowaniu złej podstawy prawnej. Nie wolno bowiem stosować już § 5 rozporządzenia. Wynika to z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 r., który stwierdził, że moc obowiązująca § 5 wyczerpała się z chwilą zakończenia w latach 50. ubiegłego wieku działań związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej.

Uchwała to podstawa

Wójt złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale ten nie przyznał mu racji. Jego zdaniem § 5 dalej można stosować w wypadku nieruchomości przejmowanych na podstawie dekretu o reformie rolnej. Wynika to z dwóch uchwał NSA wydanych w tej sprawie. Chodzi o uchwałę siedmiu sędziów z 5 czerwca 2006 r. oraz z 10 stycznia 2011 r.

Kilka dni przed wyrokiem WSA zmarła Maria Bnińska, a sprawę w jej imieniu zaczęła prowadzić trójka jej spadkobierców.

Wójt nie poddał się i złożył skargę do NSA. I tym razem przegrał z kretesem.

Trybunał nie wiąże

Przed NSA decyzji ministra rolnictwa bronił jego przedstawiciel.

– Wójt nie ma racji, postanowienia TK nie stosuje się tylko uchwały – mówi Michał Prawda z MRiRW. Podobnego zdania był Michał Mosakowski, adwokat rodziny Bnińskich.

NSA przyznał im rację. Jego zdaniem sądy administracyjne, orzekając, są związane tego typu uchwałami. Natomiast postanowienie TK nie wiąże w tym wypadku. Wspomniane uchwały NSA podjął m.in. dlatego, że po postanowieniu TK nie było wiadomo, czy można prowadzić sprawy na podstawie § 5 czy nie.

sygn. akt: I OSK 2651/14

Jakie zwracano pałace i dwory zwracano

W tej chwili w Ministerstwie Rolnictwa czeka kilkaset wniosków dawnych właścicieli i ich spadkobierców o zwrot pałaców, dworów i parków zabranych im na podstawie dekretu o reformie rolnej

Wiele już wróciło do dawnych właścicieli. Wśród nich:

* pałac z parkiem w Podzamczu wrócił do Zamoyskich,

* pałac i park w Pełkiniach-Wygarkach, odzyskali Czartoryscy,

* pałac w Krzeszowicach wrócił do Potockich.

Wszędzie NSA orzekał tak samo – nieruchomości te nie powinny być objęte dekretem o reformie rolnej.

Z kolei bez konieczności przeprowadzenia batalii przed NSA rozstrzygnięto zwrot pałacu: w Gardzienicach Rzewuskim, o czym zadecydował wojewoda. Na mocy ugody potomkowie Aleksandra Zamoyskiego dostali 17 mln zł w zamian za zrzeczenie się roszczeń do pałacu w Kozłówce, utraconego na mocy dekretu o reformie rolnej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku