W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad obszerną nowelizacją Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN). Zmiany dotyczyć mają między innymi kwestii związanych z problematyką opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości, w tym zagadnień budzących obecnie w praktyce istotne wątpliwości.
Jakie są najbardziej palące problemy?
Komentuje Robert Uhl, adwokat, Managing Associate, Deloitte Legal:
- Na tle obowiązujących przepisów w orzecznictwie sądów powstały rozbieżności w zakresie tego, kogo obciążać powinna część opłaty rocznej za okres po zbyciu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości- przykładowo: co w sytuacji, jeśli zbywca zapłacił opłatę za cały rok 2016, a we wrześniu 2016 r. dokonuje przeniesienia prawa użytkowania wieczystego.
W orzecznictwie ukształtowały się dwa poglądy: - według pierwszego zbywca prawa użytkowania wieczystego, który rozporządził swym prawem, może dochodzić od właściciela nieruchomości zwrotu części uiszczonej opłaty za tę część roku, która następuje po dacie zbycia przez niego prawa użytkowania wieczystego jako świadczenia bezpodstawnego (niepowiązanego z faktycznym korzystaniem z użytkowania wieczystego);