To kontynuacja współpracy. Od półtora roku trwają prace w historycznej części nieruchomości zlokalizowanej wokół komina oraz od strony ul. Szwedzkiej. Prace rewitalizacyjne obejmują Glicerynownię i Kotłownię, a także przestrzeń przy kominie. Do IV kwartału 2021 roku odrestaurowane zostanie ok. 3,5 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowo-biurowej. Zagospodarowany ma być także teren wokół komina (ok. 3.2 tys. mkw.).

- Cała ta część będzie przeznaczona na usługi, handel, biura, aktywności społeczne i życie towarzyskie. Chcemy, by przestrzeń wokół komina była dostępna nie tylko dla mieszkańców Bohemy, ale i dla wszystkich warszawiaków – czytamy w komunikacie firmy Okam.

Historyczna część m.in. zakładów kosmetycznych Polleny przy ul. Szwedzkiej zmienia oblicze: z terenów poprzemysłowych przekształci się w tętniący życiem zespół usługowo-handlowo-biurowy z przestrzenią pod aktywności społeczno-kulturalne. Prace prowadzone są pod opieką konserwatora zabytków.

- Dbamy o wiele drobiazgów, bo to one tworzą klimat. Również we wnętrzu zachowujemy i odnawiamy stare elementy. Dotyczy to między innymi ceglanych stropów kolebkowych czy drewnianej konstrukcji więźby dachowej – opowiada Arie Koren, dyrektor generalny spółki Okam. - Dodatkowym elementem budującym postindustrialny charakter Bohemy będą do niedawna jeszcze pracujące na terenie kompleksu kotły, które są świadkami przeróżnych dziejów tego miejsca. Wykonane w 1935 r. w Stoczni Gdańskiej zostaną wpisane w Bohemę jako elementy architektury. Będą ozdobą ważnego miejsca, m.in. przestrzeni wokół komina, która dla mnie jest sercem Bohemy.

Deweloper chce przywrócić zabytkowym, w wielu miejscach zniszczonym budynkom, ich dawną świetność i przystosować je do współczesnych standardów. Miejsce w centrum Bohemy będzie placem spotkań, życia towarzyskiego z barami, restauracjami i usługami.

- Bohema – Strefa Praga znajduje szczególne miejsce wśród naszych inwestycji Kolejny etap daje nam możliwość przywrócenia lokalnej społeczności jej historycznej pamięci – mówi Włodzimierz Bogiel, prezes FineTech Construction.

Historyczne budynki wokół komina to nie tylko Glicerynownia i Kotłownia. Trwają prace projektowe nad budynkiem Warzelni, w którym Okam planuje wybudować ok. 60 mieszkań loftów, które będą korespondowały charakterem z lokalami usługowo-handlowymi w stylu industrialnym, Znajdą się one na parterze Warzelni. Będą przystosowane do prowadzenia kawiarni, restauracji, barów, drobnych usług.

Wysokość i kształt Warzelni pozostaną bez zmian. W odniesieniu do pierwotnych planów przeprojektowane zostanie jej wnętrze, które zmieni także przeznaczenie - na funkcję mieszkaniową. - Decyzja o zmianie pierwotnie planowanej przestrzeni komercyjnej w Warzelni została podjęta w ślad za zmieniającą się sytuacją ekonomiczno-społeczną w ciągu ostatniego roku oraz zgodnie z obecnymi potrzebami i uwarunkowaniami rynku – tłumaczą przedstawiciele Okamu.

Wraz z rewitalizacją części historycznej powstaje II etap części mieszkaniowej, którego generalnym wykonawcą jest Unibep. Prace rozpoczęły się w IV kw. 2020 r. Historyczne nieruchomości wokół komina zostaną oddane w IV kw. 2021 roku, a etap II części mieszkaniowej - w IV kw. 2022 roku.