Od decyzji PINB odwołanie złożył inwestor. Jednak organ odwoławczy – Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) – utrzymał w mocy rozstrzygnięcie PINB. SKO powołał się na ustalenia PINB, z których wynikało, że w miejscu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego wcześniej istniał budynek gospodarczy. Następnie rozebrane zostały ściany budynku gospodarczego i w tym miejscu, z częściowym poszerzeniem wymiarów, wybudowany został budynek mieszkalny z cegły. SKO, w ślad za PINB, podkreślił, że pojęcie zmiany sposobu użytkowania dotyczyć może wyłącznie istniejącego budynku oraz że nie można dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku, który przestał istnieć. W konsekwencji, nie można w tym wypadku mówić o odbudowie budynku gospodarczego ze zmianą sposobu użytkowania na mieszkalny, ponieważ ma tutaj miejsce budowa budynku mieszkalnego. Co za tym idzie, zdaniem SKO, inwestor powinien był wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, a nie na odbudowie budynku gospodarczego ze zmianą sposobu użytkowania z budynku gospodarczego na mieszkalny. Skoro inwestor nie zmodyfikował zakresu swojego wniosku o ustalenie warunków zabudowy, należało wydać decyzję odmowną.
Od decyzji SKO inwestor złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. WSA jednak oddalił tę skargę. Sąd stanął na stanowisku, że skoro wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczył inwestycji już samowolnie zrealizowanej, to w takiej sytuacji wydanie decyzji o warunkach zabudowy możliwe jest tylko dla takiej inwestycji, która jest przedmiotem postępowania legalizacyjnego, toczącego się przed organem nadzoru budowlanego. WSA zgodził się przy tym ze stanowiskiem organów, że skoro inwestor zburzył istniejący budynek gospodarczy i w to miejsce wybudował budynek mieszkalny, to nie można uznać, że była to odbudowa budynku gospodarczego ze zmianą sposobu jego użytkowania z gospodarczej na mieszkalną. Zmiany sposobu użytkowania można dokonać tylko w stosunku do istniejącego obiektu. Tymczasem od początku postawienia w miejscu starego budynku gospodarczego nowego obiektu, był on budowany jako dom mieszkalny, a nie budynek gospodarczy.
Od wyroku WSA inwestor złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak NSA skargę tę oddalił. Nie miał racji inwestor zarzucający wyrokowi WSA naruszenie prawa materialnego, tj. art 3 pkt 6 ustawy – Prawo budowlane poprzez błędną wykładnię pojęcia „budowa" i „odbudowa". Zdaniem NSA, odbudowa to odtworzenie obiektu budowlanego. Nie stanowi odtworzenia poprzednio istniejącego obiektu budowlanego wybudowanie budynku mieszkalnego w miejscu poprzednio istniejącego budynku gospodarczego, i to nawet, gdyby powierzchnia tego nowego, innego rodzajowo budynku była taka sama, jak poprzedniego. Skoro w przedmiotowej sprawie, po całkowitym rozebraniu budynku gospodarczego, w tym samym miejscu pobudowano budynek mieszkalny, to nie doszło do odbudowy istniejącego budynku gospodarczego, lecz do budowy innego rodzajowo budynku, a mianowicie budynku mieszkalnego.
NSA podkreślił przy tym, że w niniejszej sprawie istotne znaczenie ma okoliczność, że w stosunku do przedmiotowej inwestycji zostało wszczęte postępowanie legalizacyjne przed organami nadzoru budowlanego. Oznacza to, że przedmiot postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektu wybudowanego nie może być inny niż określony przez organ nadzoru w postępowaniu legalizacyjnym. Jednocześnie NSA podkreślił, że organ, do którego inwestor występuje o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jest związany określeniem rodzaju inwestycji, zawartym we wniosku, a tym samym organ nie może ustalić warunków zabudowy dla innej rodzajowo inwestycji niż wskazana przez wnioskodawcę. Skoro jednak we wniosku o ustalenie warunków zabudowy inwestor odmienne określił zakres inwestycji niż zakres tej wynikający z postępowania legalizacyjnego, wówczas organ właściwy w sprawie warunków zabudowy powinien wydać decyzję odmowną.
sygnatura akt: II OSK 46/16
Komentarz eksperta
Tomasz Duchniak, radca prawny, Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak