Deweloper – Panattoni – zastosował m.in. 3873 panele fotowoltaiczne, wdrożył inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS), wprowadził niemal 55-proc. oszczędność wody. Czterokondygnacyjny obiekt w Świebodzinie pomieści 30 mln produktów obsługiwanych przez 3 tys. robotów transportowych. Magazyn o powierzchni niemal 200 tys. mkw. (ok. 13 tys. mkw. to strefa biurowo-socjalna) jest w całości przeznaczony dla e-commerce.

To druga inwestycja dewelopera  w Polsce z tak wysoką oceną. Pierwszą uzyskało centrum dystrybucyjne Panattoni Park Sosnowiec I. Inwestycja w Świebodzinie została oceniona na ponad 85 proc. (poziom Outstanding) w trzech kategoriach. Obiekt uzyskał 89 proc. za „zarządzanie”, 86 proc. w kategorii „Odpady” i 92 proc. za „Energię”.

- Inwestycję poprzedziła szczegółowa analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie budowy monitorowaliśmy zużycie energii elektrycznej, wody i wpływu transportu, śledząc emisję dwutlenku węgla – mówią przedstawiciele dewelopera. – Osiągnęliśmy też odzysk odpadów na poziomie 96 proc. Postawiliśmy też na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, promując carsharing i przygotowując 50 miejsc dla autobusów.

- Inwestycja w Świebodzinie to nasza kolejna inwestycja dla firmy giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikację BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu w Gliwicach, który zajął 210 tys. mkw., a teraz wchodzimy o poziom wyżej – mówi cytowana w komunikacie Emilia Dębowska z Panattoni.