Chamstwo w świecie modernizmu

Zwyczajowo wiążemy je z prostactwem, ale czy może być chamstwo wyrafinowane? Historia domu E-1027 uczy, że nie jest zupełnie wykluczone.

Aktualizacja: 27.08.2018 23:45 Publikacja: 27.08.2018 00:01

Tak wyglądają dziś wnętrza zaprojektowane przez Eileen Gray (w tle rysunek Le Corbusiera)

Foto: Jean-FranÁois OTTONELLO

W związku z przypadającą dziś rocznicą śmierci słynnego architekta Le Corbusiera, przypominamy tekst, który ukazał się w "Rzeczpospolitej" w marcu 2017 roku.

Ów słynny dom, a właściwie jedną z pierwszych w historii modernistycznych willi zaprojektowali i wybudowali w końcu lat 20. we francuskim miasteczku Roquebrune Cap Martin, irlandzka architekt i projektantka mebli Eileen Gray i jej partner, rumuński wydawca magazynu „L'architecture Vivante" Jean Badovici. Oboje byli niezwykle postępowi i utalentowani. Badovici lansował na łamach „LV" nowoczesne trendy w architekturze, Bauhaus, modernizm i konstruktywizm, a biseksualna Grey zabierały się do projektów, które miały już wkrótce wywrócić myślenie o estetyce sztuki użytkowej. Jednym z ich bohaterów był niezwykle utalentowany, Szwajcar Le Corbusier, wizjoner, malarz i architekt, który jak mało kto wpłynął na trendy XX wieku. To właśnie na łamach „LV" jego idee były dyskutowane najbardziej zajadle, dzięki czemu zyskał sławę i przyjaźń redaktora.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem