Wymagają tego przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/skorowidz.spr?id=172160]ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane[/link] (tekst. jedn. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.). Zgodnie bowiem z jej art. 71 ust. 2 zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.
W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania takiego obiektu. Właściwym organem, o którym mowa w omawianym przepisie, jest starosta, który może – w drodze decyzji administracyjnej – wnieść sprzeciw np. w sytuacji, gdy taka zmiana spowoduje bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź narusza ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego.
[srodtytul]Kiedy trzeba zgłaszać[/srodtytul]
W jakich sytuacjach należy zmianę użytkowania budynku lub jego części zgłosić staroście, wyjaśnia art. 71 ust. 1 omawianej ustawy. Przepis ten określa bowiem, co należy rozumieć pod pojęciem zmiany użytkowania budynku.
Zgodnie z jego treścią pod tym pojęciem należy rozumieć w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że użyty w treści przywołanego przepisu zwrot „w szczególności” wskazuje, że określona w nim definicja zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie jest pełna.