>> Dziś w Polsce w budowie pozostaje blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego przeważająca większość to powierzchnia centrów handlowych (ponad 550 tys. mkw.). Blisko 70 proc. obecnie budowanej powierzchni wejdzie na rynek w 2010 roku. Największe budowane obiekty to Ikea Port Łódź, Focus Gliwice, Galeria Viktoria Wałbrzych, Jasna Park Tarnów i Galeria Słoneczna Radom.
>> Trudności w uzyskaniu kredytów, jakie pojawiły się w bieżącym roku, doprowadziły jednak do wstrzymania budowy kilku znaczących centrów handlowych oraz opóźnień w procesach deweloperskich wielu planowanych inwestycji. Łącznie wstrzymano rozpoczęte budowy o powierzchni ok. 200 tys. mkw., w tym Millennium Hall w Rzeszowie (49 tys. mkw.) i Felicity w Lublinie (75 tys. mkw.). Obiekty te, znajdujące się w procesie zmian koncepcyjnych i własnościowych, wejdą na rynek ze znacznym opóźnieniem, a ich ostateczny kształt komercyjny będzie się znacznie różnił od pierwotnych projektów.
>> Modyfikacjom podlegają również projekty centrów handlowych znajdujące się w 2009 r. na etapie planowania. Część z nich będzie zrealizowana z opóźnieniem lub w zmienionej formie, inne zmienią właściciela, a niektóre, będące na wczesnym etapie, zostaną zupełnie zaniechane. Spowoduje to znaczący spadek rocznej podaży nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce po roku 2010.
>> Spadek podaży będzie odczuwalny szczególnie w średnich i małych miastach, które przez ostatnie lata były w centrum zainteresowania deweloperów i inwestorów. Inwestycje w tych lokalizacjach ocenione zostały przez instytucje finansowe jako bardziej ryzykowne z powodu mniejszej siły nabywczej mieszkańców, spadku popytu ze strony sieci handlowych, niższych możliwych do uzyskania stawek czynszowych i większej wrażliwości na potencjalną konkurencję. —gb[/ramka]