Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ich nowelizację. Praktyka, jak mówi uzasadnienie, ukazuje, że trzeba uzupełnić tę nowatorską regulację.
[srodtytul]Najważniejsze zmiany[/srodtytul]
W kodeksie cywilnym wprost ma być napisane, że jedynym celem ustanowienia służebności przesyłu (związanej z dostarczaniem energii, wody i innych mediów) jest zwiększenie użyteczności przedsiębiorstwa. Sprecyzowano kryteria jej ustanawiania: mają być uwzględnione przeznaczenie nieruchomości oraz uzasadnione interesy jej właściciela.
Określono kryteria "odpowiedniego wynagrodzenia" za ustanowienie służebności: w pierwszej kolejności powinny być brane pod uwagę wynagrodzenia ustalane w umowach za podobne obciążenia w zbliżonych okolicznościach, a jeśli ich nie ma – obniżenie użyteczności lub wartości nieruchomości. Przesądzono, że okres służebności podobnej do obecnej służebności przesyłu (sprzed 3 sierpnia 2008 r.) zalicza się do jej zasiedzenia. Bieg przedawnienia roszczeń o ustanowienie służebności (przeniesienie własności urządzeń przesyłowych) rozpoczyna się nie wcześniej niż 3 sierpnia 2008 r. (wejście wżycie przepisów o służebności przesyłu).
Przypomnijmy, że przy okazji wprowadzono jeszcze jedno uprawnienie: do wykupu instalacji.[b] Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń i jest ich właścicielem, może żądać, by przedsiębiorca, który przyłączył je do sieci, nabył je na własność za odpowiednim wynagrodzeniem[/b] (art. 49 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Przeniesienia własności tych urządzeń może żądać także przedsiębiorca.