Wszędzie najchętniej kupowane są lokale mniejsze, jedno- i dwupokojowe, o metrażu do 50 – 60 mkw. Dość często celem tych transakcji jest nabycie lokalu na wynajem. Ceny przez ostatni miesiąc się nie zmieniły. W ciągu minionego roku, jak pokazuje barometr „Rz”, spadły, średnio, o 5 – 6 proc. Ale zapowiadany jest koniec obniżek, a nawet niewielki wzrost cen lokali nowszych, kilkuletnich. Przeciętnie, jak wynika z przewidywań pośredników, lokale te mogą podrożeć w ciągu roku o 1 – 2 proc. Większość transakcji realizowanych jest z udziałem kredytu, co znacznie wydłuża okres od decyzji do podpisania umowy. Często wynosi on sześć – osiem tygodni, gdyż analitycy w bankach dokładnie sprawdzają kupujących. Sprzedający są coraz mniej skłonni do negocjacji cenowych. Trudno uzyskać upust większy niż kilka procent.

[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.

[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]