Po pozwolenie budowlane bliżej

Gminy będą wydawać pozwolenia na budowę. Dziś odbędzie się pierwsze czytanie ustawy przewidującej takie rozwiązanie

Aktualizacja: 11.02.2010 04:20 Publikacja: 11.02.2010 03:02

Po pozwolenie budowlane bliżej

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Obecnie tego typu formalności załatwia się u starosty (prezydentów miast na prawach powiatu), a w niektórych wypadkach – u wojewody.

Wiele starostw stara się ułatwić życie mieszkańcom małych miejscowości i tworzy swoje oddziały zamiejscowe w gminach. Mają jednak z tym spore kłopoty prawno - organizacyjne. Nie ma bowiem przepisów, które wprost omawiałyby te kwestie. Chcą to zmienić posłowie z sejmowej komisji "Przyjazne państwo". Przygotowali projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3573450DAE34BF9F3D9678D6FB87060D?id=183262]prawa budowlanego[/link]. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie.

Dotyczy on konkretnie zmiany art. 82a prawa budowlanego. Zgodnie z tym przepisem starosta może powierzyć wójtom gmin wchodzącym w skład właściwego powiatu prowadzenie spraw zarezerwowanych dla organu administracji architektoniczno - budowlanej. Dotyczy to także imiennych decyzji administracyjnych, czyli pozwoleń na budowę.

Powierzenie nie może jednak obejmować spraw, w których inwestorem jest gmina, komunalna osoba prawna lub inna komunalna jednostka organizacyjna, związek międzygminny.

Projekt przewiduje, że [b]starosta, żeby powierzyć swoje zadania, będzie zawierał z gminami porozumienia.[/b] Główną zaletą tego rozwiązania ma być przede wszystkim to, że mieszkańcy małych gmin będą mieli bliżej do urzędu. Łatwiej im więc będzie załatwić formalności związane z budową.

Propozycja komisyjna podoba się rządowi, który przygotował nawet swoje stanowisko w tej sprawie. Zdaniem rządu zmiana powinna przyspieszyć załatwianie formalności związanych z pozwoleniami także z innych powodów. [b]Gmina będzie mogła bowiem korzystać w takich postępowaniach z posiadanych zasobów archiwalnych obrazujących historie poszczególnych nieruchomości. [/b]

Poza tym wójt, burmistrz, prezydent miasta podejmują rozstrzygnięcia dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, niezbędnych czasem przed uzyskaniem pozwolenia.

Podobne rozwiązania już obowiązywały kilka lat temu, ale ustawodawca z nich zrezygnował po kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Ujawniła ona bowiem wiele nieprawidłowości w wydawaniu pozwoleń przez gminy.

Argumentowano także, że nie może ten sam urząd wydawać i warunków zabudowy, i pozwoleń na budowę. Grozi to bowiem korupcją i brakiem obiektywizmu podczas podejmowania obu rodzajów decyzji.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr