Reklama

Za przykre zapachy trzeba płacić dodatkowo

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo obciążyć właściciela sklepu lub restauracji wyższą zaliczką aniżeli właścicieli mieszkań. Nie może jednak tego robić dowolnie

Aktualizacja: 17.03.2010 02:25 Publikacja: 17.03.2010 02:00

Za przykre zapachy trzeba płacić dodatkowo

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Każdy członek dużej wspólnoty mieszkaniowej (powyżej siedmiu lokali) płaci rachunki, które pokrywają koszty zarządu nieruchomością wspólną, w formie bieżących opłat (zaliczek). I tu powstaje pytanie, czy wszyscy wnoszą je w jednakowej wysokości czy nie?

Okazuje się, że nie. Decydujące znaczenie ma udział w nieruchomości wspólnej, im jest on większy, tym i zaliczka na jej utrzymanie wyższa. Oznacza to, że [b]im większy lokal, tym wyższe koszty.[/b]

[b]Dodatkowo wspólnota ma prawo obciążyć właścicieli lokali użytkowych wyższymi zaliczkami, jeżeli dojdzie do wniosku, że sposób korzystania z tych nieruchomości jest uciążliwy dla pozostałych członków wspólnoty [/b](art. 12 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD1484AE984D41C54F4AA8D37838410E?n=1&id=128489&wid=177553]ustawy o własności lokali[/link]).

Może to zrobić jednak wyłącznie w formie uchwały podjętej przez właścicieli.

Z reguły takimi czynnikami wpływającymi na wzrost kosztów może być: wzmożony ruch klientów, uciążliwości związane z korzystaniem z miejsc postojowych przed budynkiem, hałas, zapachy itp.

Reklama
Reklama

Natomiast zaliczki płaci się przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (z wyszczególnieniem wydatków), a także, czy wpłacone kwoty były wystarczające.

W wypadku niedopłaty właściciel ma obowiązek dopłacić, a gdy jest nadwyżka – może ją odliczyć z wpłat przyszłych okresów lub zażądać zwrotu od zarządu wspólnoty.

Każdy właściciel lokalu ma prawo na drodze sądowej zakwestionować niezgodność uchwały w sprawie opłat z przepisami lub umową właścicieli lokali zlecającą zarząd, zarzucić naruszenie zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub wykazać inne naruszenie swoich interesów (art. 25 ustawy o własności lokali).

Jeżeli więc właściciel sklepu czy restauracji dojdzie do wniosku, że wspólnota niesłusznie żąda od niego wyższych opłat, zawsze może walczyć o swoje w sądzie.

Musi jednak pamiętać, że [b]powództwo można wytoczyć wspólnocie w ciągu sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu właścicieli albo od powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały, jeżeli była podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów.[/b]

[ramka][b]Sprawdź, za co te należności[/b]

Reklama
Reklama

[b]Co wchodzi w skład kosztów zarządu nieruchomością wspólną, podpowiada art. 14 ustawy o własności lokali. [/b]

Są to:

- remonty i bieżąca konserwacja,

- utrzymanie porządku i wywóz nieczystości,

- wynagrodzenie członków zarządu lub/i zarządcy,

- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, jeżeli nie pokrywają ich sami właściciele lokali,

Reklama
Reklama

- opłaty za: dostawę energii elektrycznej oraz ciepłej i zimnej wody, za gaz (w części dotyczącej nieruchomości wspólnej), antenę zbiorczą i windę.[/ramka]

Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama