Tradycyjnie, ale wygodnie - tak chcą mieszkać nasi Czytelnicy

Publikacja: 04.06.2007 19:27

Lamia, Leda i Lara - to domy, jakie najchętniej wybudowaliby Czytelnicy "Rzeczpospolitej", którzy wzięli udział w naszej ankiecie. Wizualizacje ich marzeń stworzyli architekci z pracowni Archipelag. Projekty łączy jedna wspólna cecha: budynki raczej są tradycyjne, o nieskomplikowanej bryle Przez sześć tygodni zbieraliśmy informacje na temat domu marzeń Polaka. Nasi Czytelnicy odpowiadali na ankiety publikowane w serwisie internetowym konkursu. W sumie zadaliśmy 30 pytań dotyczących różnych sfer związanych z posiadaniem domu i uzyskaliśmy ponad 15 tysięcy odpowiedzi. Wyniki ankiet jasno określają preferencje i oczekiwania Polaków w stosunku do domu jednorodzinnego.

Ankietowani Czytelnicy "Rz" chcą jak najszybciej zacząć budować dom - albo już (aż 43 proc.), albo w przyszłym roku (38 proc.). Prawie 62 proc. ma już działkę budowlaną, 12 proc. musi ją przekształcić w budowlaną, a 26 proc. szuka gruntu pod dom.

Działki posiadane przez Czytelników zazwyczaj są uzbrojone w prąd (prawie 81 proc.), wodę (78 proc.), kanalizację (blisko 43 proc.) i gaz (39 proc.). Linia telefoniczna jest przy 30 proc. terenów.

W większości działki mają wielkość ok. 1500 mkw. (46 proc.) lub mniej niż 1000 mkw. (41 proc.). Czytelnicy szukają gruntów pod domy na obrzeżach miast (45 proc.) lub na wsi (44 proc.).

Zdecydowana większość ankietowanych marzy o domu parterowym, ale z użytkowym poddaszem (prawie 82 proc.), o powierzchni użytkowej pomiędzy 120 a 160 mkw. (prawie 62 proc.), z garażem w bryle budynku (73 proc.) i o tradycyjnym charakterze (79 proc.).

Współcześni inwestorzy chcą budować ścianę dwu- lub jednowarstwową (73 proc.), wskazując na beton komórkowy (43 proc.) oraz ceramikę (25 proc.). Dach najchętniej pokryją dachówką ceramiczną (61 proc.) lub blachodachówką (28 proc.).

Okna domu marzeń powinny być drewniane (54 proc.) lub PCW (44 proc.).

Jeśli chodzi o dach, w naszej ankiecie najbardziej popularny okazał się dwuspadowy (zdecydowanie 60 proc.) lub czterospadowy (29 proc.). Pomieszczenia na poddaszu najlepiej będzie doświetlić oknami dachowymi (45 proc.). Okna pionowe mogą mieć szprosy (46 proc.) lub przeszklenia bez podziałów (też 46 proc.). Większość Polaków planuje dom z co najmniej jednym tarasem (76 proc.), a elewację wykończy dość tradycyjnie - tynkiem z elementami drewna, kamienia lub klinkieru (73 proc.).

Polscy inwestorzy są też coraz bardziej wymagający. Zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność domu (63 proc.) i na estetykę budynku (26 proc.), a mniej na koszty budowy (ok. 10 proc.). Jeśli chodzi o wnętrze domu, większość woli kuchnię otwartą na salon (49 proc.) i planuje mieć w sumie dwie łazienki - toaletę lub małą łazienkę na parterze oraz większą rodzinną łazienkę na piętrze (49 proc.), a także średnio trzy sypialnie (56 proc.).

Złap mikołajkową okazję!

Cały rok z rp.pl
za jedyne 99 zł

KUP TERAZ

Dla zdecydowanej większości Czytelników duże znaczenie mają rozwiązania materiałowe zastosowane w kupowanej dokumentacji projektu (71 proc.). Jednocześnie deklarują oni również chęć zastosowania zawartych w projekcie rozwiązań (23 proc.).

Według wytycznych z ankiet architekci Archipelagu przygotowali trzy różne propozycje domów jednorodzinnych. Jeden z prezentowanych budynków wybudujemy naszemu Czytelnikowi, zwycięzcy konkursu Dom Marzeń Polaka.

Pierwszy projekt to Lamia. Zgodnie z oczekiwaniami większości Czytelników jako pierwszy powstał projekt domu tradycyjnego, z użytkowym poddaszem, dwuspadowym dachem i garażem w bryle budynku. Łączna powierzchnia użytkowa tego domu wynosi ok. 140 mkw.

Na parterze dom składa się z obszernego wiatrołapu z miejscem na garderobę, a za nim znajduje się hol z klatką schodową, pod którą zaplanowano toaletę. Część dzienna domu to duża, otwarta kuchnia, jadalnia oraz przestronny salon z narożnym kominkiem. Położenie salonu umożliwia swobodną aranżację i wydzielenie różnych stref - np. telewizyjnej lub wypoczynkowej.

Piętro domu zostało zaplanowane według wytycznych większości Czytelników - mieszczą się tam trzy sypialnie i rodzinna łazienka, doświetlone oknami połaciowymi.

Bryła budynku jest prosta, co w połączeniu z dwuspadowym dachem sprawia, iż dom jest ekonomiczny w budowie. Jego tradycyjny charakter podkreślają zaś okna z podziałami i drewniane okiennice. Dopełnieniem oczekiwań budujących jest garaż w bryle budynku, do którego można wejść z domu poprzez

pomieszczenie gospodarcze pełniące równocześnie rolę kotłowni.

Lara - to druga propozycja, skierowana jest do osób, które chętnie wybudują dom nowoczesny, jednak z dwuspadowym dachem. Budynek został zaplanowany na wąskie działki, co staje się wymogiem w coraz liczniejszych przypadkach, kiedy teren pod zabudowę dzielony jest bardzo ekonomicznie i szerokość działek nie przekracza często dwudziestu metrów.

Przed domem architekt zaproponował wiatę, z której można przejść bezpośrednio do domu. W środku przewidział duży wiatrołap z wejściem do pomieszczenia gospodarczego i otwartym przejściem w głąb domu. Od frontu znajduje się jeszcze gabinet, dalej zaś toaleta, a za nią pomieszczenie mogące pełnić rolę spiżarni bądź garderoby.

Część dzienna domu to duży salon i otwarta na niego kuchnia z jadalnią, która ma dodatkowe wyjście na zadaszony taras. Na poddaszu zaplanowano trzy sypialnie, dużą garderobę dostępną z holu oraz rodzinną łazienkę. Cały dom ma powierzchnię ok. 130 mkw. Będzie wygodny dla czteroosobowej rodziny.

Leda - to dom parterowy zaprojektowany dom powstał w oparciu o oczekiwania mniejszej grupy Czytelników, która deklarowała chęć budowy domu parterowego (ok. 18 proc.).

Na jednej kondygnacji projektant zaproponował kuchnię z oknami wychodzącymi na elewację frontową, otwartą na przestronny salon z kominkiem. Odrębną strefę stanowią sypialnie - jedna rodziców oraz dwie dla dzieci, dla których przewidziano wspólną łazienkę i dostępną z korytarza garderobę.

Charakterystyczne dla tego domu są praktyczny podcień przy wejściu do domu oraz częściowo zadaszony taras znajdujący się po przekątnej od wejścia. Dodatkowo salon został doświetlony oknami połaciowymi. Łączna powierzchni użytkowa tego domu wynosi ok. 115 mkw. gb źródło: Archipelag Jak napisać pracę konkursową Uwaga, do 15 czerwca czekamy na konkursowe prace Czytelników. Ponieważ prosicie Państwo o wytyczne, oto kilka wskazówek:

¦ Praca może być napisana odręcznie. ¦ Jeśli zawiera dodatkowe elementy, np. zdjęcia działki, rodziny, rysunki, może nieco przekraczać objętość wskazaną w regulaminie konkursu 1800 znaków. ¦ Nie chodzi nam o jakieś szczegółowe wyliczenia, podawanie parametrów technicznych okien czy innych materiałów. Zależy nam bardziej na poznaniu wizji domu Czytelników w zderzeniu z potrzebami ich rodziny. ¦ Cenione będzie uwzględnienie elementów porad dotyczących budowy domu zawartych w naszych poradnikach drukowanych przez ostatnie tygodnie w "Nieruchomościach".

- Do kuponów należy dołączyć pracę pisemną pt. "Mój dom marzeń" (więcej informacji obok).

- Zwycięzcy wybudujemy dom o powierzchni użytkowej 150 mkw. we wskazanym przez niego miejscu.

- Nazwisko laureata ogłosimy 25 czerwca.

Nazwiska osob nagrodzonych w ostatnim tygodniu: Anna Jankowska, Iława; Justyna Wallach, Tarnowskie Góry; Robert Ryński, Stalowa Wola.

- Regulamin konkursu: www.rp.pl/dommarzen.

- Pytania można kierować pod nr. tel.: 022 653 01 73 od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 11.30.

Nieruchomości
Takt Lirników wybuduje Expres-Konkurent
Nieruchomości
7R sprzedaje Park Wrocław West II
Nieruchomości
Elastyczne biura w kamienicy przy Poznańskiej
Nieruchomości
Flare na Grzybowskiej. Luksusowy apartamentowiec wchodzi na rynek
Nieruchomości
Biurowiec The Form otwarty na najemców
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10