[b]Rz: Jakie wymogi powinna spełnić osoba, która chce się starać o odszkodowanie za nieruchomości pozostawione za wschodnimi granicami Polski?[/b]
[b]Tomasz Tatomir z Kancelarii Chałas i Wspólnicy:[/b] Podstawowy wymóg, jaki musi spełniać osoba starająca się o odszkodowanie na podstawie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, określa art. 2. Jasno stwierdza, że osobą mogącą dochodzić odszkodowań jest obywatel polski, który posiadał takie obywatelstwo 1 września 1939 r. i zamieszkiwał w tym dniu na byłym terytorium RP oraz opuścił je z powodu wypędzenia bądź w związku z rozpoczętą w 1939 r. wojną.
[b]A co w sytuacji, kiedy właściciel mienia zza Buga już nie żyje? Czy spadkobiercy mają prawo do rekompensaty?[/b]
W przypadku śmierci właściciela nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Polski prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim bądź wybranym między sobą spadkobiercom. Jednak i w stosunku do nich istnieje wymóg posiadania obywatelstwa polskiego.
Warto tu zauważyć, że pomimo iż zdarzały się przypadki, gdy osobom uprawnionym odmawiano prawa do rekompensat ze względu na to, że po zakończeniu wojny nie wróciły do Polski i na stałe zamieszkały w innym kraju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. I SA/ WA 1136/08) stwierdził, że ustawa nie wymaga, aby uprawniony do rekompensaty powrócił na teren Polski po zakończeniu II wojny.