Klatka schodowa jak nowa

Wizytówką domu jest klatka schodowa. Jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy, to właśnie ona decyduje o pierwszym wrażeniu. Jej remont nie musi być ani długotrwały, ani uciążliwy.

Publikacja: 01.02.2009 09:48

*Tradycyjne lamperie malowane farbą olejną przechodzą do historii. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłoże

*Tradycyjne lamperie malowane farbą olejną przechodzą do historii. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie klatki schodowej płytkami gresowymi

Foto: Życie Warszawy, Krzysztof Gniewkowski Krz Krzysztof Gniewkowski

Przy takim remoncie możliwości jest wiele, ale cel zawsze pozostaje ten sam: klatka schodowa musi służyć długie lata, mimo że eksploatowana jest nieustannie. Zacząć należy od tego, co najbardziej uciążliwe dla współlokatorów – od wykonania posadzki. Dobrym i estetycznym rozwiązaniem będzie wyłożenie podłogi płytkami gresowymi, które są szczególnie wytrzymałe.

[srodtytul]Ekspresowo[/srodtytul]

Miało być szybko, będzie szybko. Związanie gresu z podłożem potrwa bowiem nie dobę, jak to często bywa w przypadku stosowania tradycyjnych klejów do płytek, a znacznie krócej. Pozwoli na to zastosowanie zaprawy szybkowiążącej. Klej do gresu umożliwi użytkowanie posadzki po zaledwie czterech godzinach od przyklejenia płytek. To wyrób uniwersalny: charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, od betonu i jastrychu cementowego bądź anhydrytowego, po surowe powierzchnie z cegieł, bloczków, pustaków i innych tego typu materiałów ceramicznych lub wapienno-piaskowych.

Jak każda zaprawa wymaga ona przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Należy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 mm, większe nierówności trzeba więc zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy. Należy pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po ok. trzech godzinach, gdy zaprawa w pełni się zwiąże.

Jeśli podłoże okaże się chłonne, właściwość tę zredukować można emulsją gruntującą, o ile jest ono szczególnie chłonne lub porowate i wymaga preparatu gruntującego, zdolnego silniej przeniknąć w głąb.

[srodtytul]Warto zaimpregnować[/srodtytul]

Suchą zaprawę (zmieszaną z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu) należy zużyć w ciągu godziny od ponownego wymieszania, które nastąpi w pięć minut po mieszaniu pierwszym.

Pełną wytrzymałość użytkową posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale – co najważniejsze – wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będzie można już po 4 – 6 godzinach. Jeżeli więc prace zostaną dobrze zaplanowane, będzie można uniknąć nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.

Do wypełnienia spoin między płytkami posłużyć może fuga. Również ona ma krótki czas wiązania. Lekki ruch pieszy po okładzinie jest już możliwy po trzech godzinach od fugowania. Ponieważ posadzkę w klatce schodowej dość trudno utrzymać w czystości, można ją pokryć środkiem ochronnym, zdolnym zaimpregnować i uchronić przed brudem zarówno nieszkliwiony gres, jak i fugi. Do impregnacji można przystąpić mniej więcej po dwóch tygodniach od ułożenia okładziny.

Przy takim remoncie możliwości jest wiele, ale cel zawsze pozostaje ten sam: klatka schodowa musi służyć długie lata, mimo że eksploatowana jest nieustannie. Zacząć należy od tego, co najbardziej uciążliwe dla współlokatorów – od wykonania posadzki. Dobrym i estetycznym rozwiązaniem będzie wyłożenie podłogi płytkami gresowymi, które są szczególnie wytrzymałe.

[srodtytul]Ekspresowo[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne